Poli(n-butil metakrilat)'ın sentezi, karakterizasyonu ve çeşitli iyonlara duyarlılığının diferensiyel puls polarografisi yöntemiyle araştırılması
Synthesis and characterization of poly (n-butylmethacrylate) and investigation of its sensitivity toward different ions by differential puls polarography method
  1. Tez No: 285341
  2. Yazar: HİLAL İNCEBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, poli (n- bütil metakrilat), (PBMA), polimeri amonyum persülfat başlatıcı kullanılarak radikalik yöntemle sentezlendi. Polimerleşme 90oC sabit sıcaklıkta yağ banyosunda 8 saat süreyle N2(g) atmosferinde gerçekleştirildi. Sentezlenen polimerin yapısı FTIR spektroskopisi analizi ile aydınlatıldı. Polimerin yüzey özellikleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelendi. Çalışmada sentezlenen ve yapısı aydınlatılan PBMA, Cd(II), Pb(II), Ni(II), Co(II) ve Fe(III) iyonlarının adsorpsiyonunda adsorban madde olarak kullanıldı. Bu iyonların çözeltilerine atılan polimerin zamanla % adsorbsiyonları Diferansiyel Puls Polarografisi (DPP) yöntemiyle incelendi. PBMA polimeri üzerinde Cd(II), Pb(II), Ni(II), Co(II) ve Fe(III) iyonlarının adsorbsiyonu için diferansiyel puls polarogramları geniş bir pH aralığında kaydedildi. Bunun için 0,1 M H2PO4--HPO42- (pH 2-10), 0,1 M NH3-NH4+ (pH 2-10), 1,0 M HAc-NaAc (pH 2-10), 0,1 M HCl, 0,1 M HClO4 elektrolitleri ve pH 2-10 aralığında Britton-Robinson tamponu, (BRT) gibi çeşitli destek elektrolitler denendi ve pik akımlarının en uygun olduğu ortam belirlendi. Uygun destek elektrolite karar verildikten sonra Cd(II), Pb(II), Ni(II) ve Fe(III) iyonlarının zamanla % adsorpsiyonları (DPP) yöntemiyle incelendi. PBMA yapısındaki Cd(II), Pb(II), Ni(II) ve Fe(III) iyonlarının adsorpsiyonları SEM ve FTIR analizleri ile de desteklendi.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(n- butyl methacrylate) (PBMA) polymer was synthesized using ammonium persulphate by means of radicalic method. Polymerization procedure was polymerized for 8 hours in N2(g) atmosphere by keeping temperature constent at 900C. The structure of synthesized polymer was illuminated by FTIR spectroscopy analysis. Surface properties of polymer was examined by Scanning Electron Microscope (SEM). The synthesized polymer whose structure is defined was used as adsorbent in the adsorption of Cd(II), Pb(II), Ni(II) and Fe(III) ions. Percent adsorptions of the polymers in the solutions of these ions were examined with Differential Pulse Polarography in process of time. Differential pulse polarograms were recorded in a wide pH range for adsorption of Cd(II), Pb(II), Ni(II) and Fe(III) ions on PBMA polymer. For those, various supporting electrolytes such as 0.1 M H2PO4--HPO42- (pH 2-12), 0.1 M NH3-NH4+ (pH 2-12), 1.0 M HAc-NaAc (pH 2-12), 0.1 M HCl, 0.1 M HClO4 electrolytes and Britton-Robinson buffer (BRT) were tested and the most appropriate environment for the peak currents was determined. After the appropriate supporting electrolyte was determined, % adsorptions of Cd(II), Pb(II), Ni(II) and Fe(III) ions by the time of progress were examined by means of (DPP) method. Adsorptions of Cd(II), Pb(II), Ni(II) and Fe(III) ions on PBMA structure were also supported by SEM and FTIR analyses.