Ormanların karbon depolama kapasitesinin uzaktan algılama yöntemi ile belirlenmesi (Düzdağ Orman İşletme Şefliği )
Remote sensing method for forest carbon capacity estimation (The example of Düzdağ Forest Management Chiefdom)
- Tez No: 285358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda uydu teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak, çok kanallı uydu verilerinin, ormancılık çalışmalarında geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Giresun Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Akkuş Orman İşletme Müdürlüğü, Düzdağ Orman İşletme Şefliği'nin verimli meşcerelerindeki Karbon depolama kapasitesinin uzaktan algılama yöntemi kullanılarak belirlenmesidir. Bu amaç için Düzdağ Orman İşletme Şefliği sınırları içerisindeki meşcerelerden örnek alanlar alınmıştır. Alınan örnek alanlar içerisindeki ağaçların göğüs yüksekliklerindeki çapları ölçülmüş ve araştırma alanı için belirlenen tek girişli hacim tablolarından faydalanılarak hektardaki hacim değerleri hesaplanmıştır. Karbon depolama kapasitesinin hesaplanmasında Türkiye ormanları için Asan (1999) tarafından belirlenen BEF1 katsayısı kullanılmıştır. Hesaplanan karbon depolama kapasitelerinden yararlanılarak 4 adet karbon sınıfı oluşturulmuştur. Bu karbon sınıflarına göre araştırma alanına ait Landsat ETM + uydu görüntüsü üzerinde kontrollü sınıflandırma yapılmıştır. Kontrollü sınıflandırma yapılırken En Büyük Olasılık (Maximum Likelihood) algoritması kullanılmıştır. Yapılan kontrol sonucunda genel sınıflandırma doğruluk oranı % 84,17, Kappa İstatistiği doğruluk oranı ise 0,7889 bulunmuş ve karbon depolama kapasitesinin uzaktan algılama yöntemi kullanılarak uydu görüntüsü üzerinde belirlenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, correspondingly with development in satellite technology, multichannel satellites have found a wide usage area in forestry researches. The aim of this study is to determine capacity of Carbon Storage using Remote Sensing Method in (productive) stands of Düzdağ Forest Management Chiefdom, Akkuş Forest Management Office, Giresun Regional Forest Office. For this purpose, sample stands selected in border of Düzdağ Forest Management Chiefdom. Breast height diameter of trees were measured in this selected stands and the value of volume per stand hectare was calculated using single entry volume charts determined for related stands. In the calculation of carbon storage capacity in Turkey Forests, BEF1 coefficient defined from Asan (1999) was used in this study. Four carbon classes were created using determined carbon storage capacities. According to these carbon classes, restricted classification was established on images of Landsat ETM + satellite for related each stand. When restricted classification was carried, maximum likelihood estimation method was used. In consequence of inspections, accuracy rate of general classification and Kappa statistic were 84,17 %, 0,7889 respectively and concluded that Carbon Storage Capacity could be determined using Remote Sensing Method.