Linezolid benzeri bileşiklerin sentezi ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of linezolide like molecules and investigation of their antimicrobial activities
  1. Tez No: 285372
  2. Yazar: SERAP BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada öncelikle 4-(2-Floro-4-nitrofenil)morfolin (35) bileşiği, 3,4-difloronitrobenzenin morfolin ile reaksiyonundan elde edilmiş ve bileşikteki nitro grubu indirgenerek 3-Floro-4-morfolinobenzenamin (36) elde edilmiştir. 36 Bileşiğinin 3-indolkarbaldehit ile reaksiyonu sonucu Schiff bazı olan N-((1H-indol-3-il)metilen)-3-floro-4-morfolinbenzenamin (37) sentezlenmiştir. 36 Bileşiğinin 4-florofenilizotiyosiyanat ile reaksiyonu 1-[3-floro-4-morfolinofenil]-3-(4-florofenil)tiyoüre (38) bileşiğinin oluşumuna yol açmıştır. Bu üre türevinin de etilbromoasetat ve 4-nitrofenaçilbromür ile ayrı ayrı halka kapanma reaksiyonları sonucu birer tiyazol türevi olan 39 ve 40 bileşikleri elde edilmiştir. 36 Bileşiğinin, sırasıyla etilbromoasetat, hidrazin hidrat ve 4-florofenilizotiyosyanat ile reaksiyonu sonucu 1-[2-(3-floro-4-morfolinofenilamino)asetil]-4-(4-florofenil)tiyosemikarbazid (43) bileşiği sentezlenmiştir. 43 Bileşiğinin bazik ortam halka kapanması 1,2,4-triazol türevi (44) bileşiğini verirken asidik ortam halka kapanması sonucu 1,3,4-tiyadiazol halkası içeren (45) nolu bileşik elde edilmiştir. 43 Bileşiğinin etilbromoasetat ve 4-klorofenaçilbromür ile kondenzasyonu ise karşılık 46 ve 47 bileşikleri olan tiyazol türevlerini vermiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmış, antimikrobiyal özellikleri, Doç. Dr. Şengül Alpay Karaoğlu (Rize Üniversitesi, Biyoloji Bölümü) tarafından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, first of all, 4-(2-Fluoro-4-nitrophenyl)morpholine (35) was synthesized from the reaction of 3,4-difluoronitrobenzene with morpholino. Then, the nitro group of this compound (35) was reduced to amine group. The treatment of amine (36) with indol-3-carbaldehyde, one by one afforded the corresponding Schiff base, N-((1H-indol-3-yl)methylene)-3-fluoro-4-morpholinobenzenamine (37). The reaction of compound 36 with 4-fluorophenylisothiocyanate led to the formation of 1-[3-Fluoro-4-morpholinphenyl]-3-(4-fluorophenyl)thiourea (38). Then, this urea derivative produced compounds 39 and 40 which are 1,3-thiazole derivatives, by the reaction with ethyl bromoacetate and 4-nitrophenacyl bromide, one by one. Compound 36 was converted to 1-(2-(3-Fluoro-4-morpholinophenylamino)acetyl)-4-(4-fluorophenyl)thiosemicarbazide (43) by the treatment with ethyl bromoacetate, hydrazyne hydrate and 4-fluorophenylisothiocyanate, respectively. The cyclization of compound 43 in basic media afforded 1,2,4-triazole derivative (44) while the cyclization of the same intermediate in acidic media afforded 1,3,4-thiadiazole ring (45). The condenzation of 43 with ethyl bromoacetate and 4-chlorophenacyl bromide, resulted the corresponding thiazole derivatives (46 and 47). The structures of the obtained compounds were confirmed on the basis of spectroscopic methods. The antimicrobial activities were screened by Şengül Alpay Karaoğlu (Rize University Department of Biology).