Camponotus mayr, 1861 (Hymenoptera, Formicidae, Formicinae) cinsi Türkiye revizyonu
Revision of the genus Camponotus mayr, 1861 (Hymenoptera, Formicidae, Formicinae) of Turkey
  1. Tez No: 285423
  2. Yazar: CELAL KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada; 2002-2008 yılları arasında Güney Marmara, Orta Batı Anadolu, Batı Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde yapılan arazi çalışmalarında elde edilen materyal ile 1971-2006 yılları arasında Marmara, Ege, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde Aktaç tarafından, 1944-2008 yılları arasında Marmara, Ege, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde diğer araştırıcılar tarafından olmak üzere 757 lokalite ve 33 farklı habitattan elde edilen Camponotus cinsine ait materyal taksonomik ve coğrafik olarak değerlendirilmiştir.Tespit edilen türlerin işçi, dişi ve erkek kastlarına ait tayin anahtarları hazırlanmış, orijinal çizimleri yapılmış, bilim dünyası için yeni olan ve tanımında problem yaşanan türlerin taksonomik ve diagnostik karakterlerine ait metrik ölçümleri verilmiştir. Ayrıca C. boghossiani, C. baldaccii türlerinin dişi ve erkek, C. shaqualavensis türünün dişi, C. festai türünün erkek kastının deskripsiyonu ilk kez yapılmıştır.Değerlendirme sonucu 5 altcins [Camponotus (s.str.), Colobopsis, Myrmentoma, Myrmosericus, Tanaemyrmex]'e ait 35 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 4'ü (C. aktaci sp. n., C. anatolicus sp. n., C. hirtus sp. n., C. honaziensis sp. n.) bilim dünyası için, C. abrahami ve C. oasium ile birlikte kesin tanısı yapılamayan 3 (C. sp 1, C. sp 2, C. sp 3) tür de Türkiye karınca faunası için yeni kayıtlardır. Böylece Türkiye'den Camponotus cinsine ait bilinen takson sayısı 38'den 46'ya yükselmiştir.Araştırılan 33 habitatın 28'sinden tespit edilen C. aethiops'un, ekolojik toleransı en yüksek tür olduğu belirlenmiştir. C. abrahami, C. oasium, C. cilicicus, C. hirtus sp. n. ve C. sp 1 türleri sadece 1'er habitattan tespit edilmiştir.Kayıt edilen türlerin, Türkiye'deki coğrafik bölgelere göre sayısal dağılımları dikkate alındığında; Akdeniz Bölgesi'nin 26 tür ile en fazla, Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nin ise 7 tür ile en az tür ile temsil edilen bölge olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Camponotus cinsinin Türkiye'de en çok ?Akdeniz elemanları? (%34) ile temsil edildiği, ancak ?Avrupa elemanı?, ?Balkan elemanları?, ?Endemik elemanlar?, ?Eremial elemanlar?, ?Euroasya elemanları?, ?Eurosibirya elemanları?, ?Sibirya elemanları?nın da Türkiye'de temsil edildikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, revision of the genus Camponotus Mayr, 1861 (Hymenoptera, Formicidae, Formicinae) of Turkey was carried out. Materials based on: Actual excursions done in Southern Marmara, Central-Western Anatolia, Western Mediterranean and Central Anatolia, between the years 2002 and 2008 by us, Aktaç collection from Marmara, Aegean, Black Sea, Inland Anatolia, Eastern and Southeastern Anatolian regions between the years 1971 - 2006 and also the specimens of the other researchers obtained from Marmara, Aegean, Black Sea, Inland Anatolia, Eastern and Southeastern Anatolian regions between 1944 and 2008. Totally, 757 localities and 33 different habitats were evaluated taxonomically and geographically.Description keys of determined species belonging to worker, female and male castes were prepared and original figures were produced, metrical evaluations of taxonomic and diagnostic characters of the new and problematic species were given. In addition, the descriptions for the females and males of C. boghossiani and C. baldaccii, female caste of C. shaqualavensis and also, for the male cast of C. festai were established for the first time.During the investigation, 35 species belonging to 5 subgenera [Camponotus (s.str.), Colobopsis, Myrmentoma, Myrmosericus, Tanaemyrmex] were determined and three species could not identified yet. Four species (C. aktaci sp. n., C. anatolicus sp. n., C. hirtus sp. n., C. honaziensis sp. n.) are new records for the Science and also other five species (C. abrahami, C. oasium, C. sp 1, C. sp 2, C. sp 3) are new records for the Turkish ant fauna. As a result, the number of known species of the genus Camponotus from Turkey increased from 38 to 46.C. aethiops, which was determined from 28 of the 33 habitats, was found to have the highest ecological tolerance. The species recorded from only one habitat are C. abrahami, C. oasium, C. cilicicus, C. hirtus sp. n., and C. sp 1.When the geographical distributions of determined species were evaluated according to geographic regions in Turkey; Mediterranean region appears to have the highest number of species which is 26 and the Southeast Anatolia has the lowest number with 7 species.In the present study, it appeared that 34% of the recorded species are belonging to Mediterranean faunal elements. Besides, ?European?, ?Balkan?, ?Endemic?, ?Eremial?, ?Eurasian?, ?Euro-Siberian? faunal elements' species are represented in Turkey.