Camponotus aethiops ve formica cunicularia türlerinde karbohidrat tercihi
Responses to different carbohydrate compounds of two ant species camponotus aethiops and formica cunicularia
  1. Tez No: 346465
  2. Yazar: SERHAT EMİN ALACALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAMLITEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Camponotus aethiops ve Formica cunicularia türü karınca işçilerinin farklı konsantrasyonlarda (%10, %20, %50), altı farklı karbohidrat (glukoz, maltoz, sükroz, melezitoz, d-arabinoz, d-sorbitol) türüne yönelimlerinin tespit edilmesi amaçlanmı ştır. Karıncaların karbohidratlarda geçirdikleri beslenme süresi, besine geliş ve besinden çıkış açıları ve besinden ayrılma vektör uzunlu ğu verileri toplanarak analiz edilmi ştir. Bu iki türe ait veriler Toulouse III - Paul Sabatier (C. aethiops ) ve Trakya Üniversitesi Davranı ş Ekolojisi laboratuarlarında (F. cuniculira ), Şubat ? Kasım 2012 tarihleri arasında toplanmıştır. Sonuçlar, her iki türde de konsantrasyon fark etmeden sükrozun en çok tercih edilen karbohidrat oldu ğunu ortaya koymuştur. Ayrıca her iki türde de besine giriş ve besinden çıkış açılarıyla (C. aethiops için %20 karbohidrat konsantrasyonu hariç) tercih edilen karbohidratlar arasında bir ilişki olmadığı bulunmu ştur. C. aethiops ?da besinden ayrılma vektör uzunluğu ve tercih edilen karbohidratlar arasında bir ilişki yokken, F. cunicularia ?da %10 ve %50 karbohidrat konsantrasyonunda tercih edilen karbohidratlar ile besinden ayrılma vektör uzunluğu arasında bir ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to determine the orientations of diffrent worker ants like Camponotus aethiops and Formica cunicularia to six different carbohydrate types (glucose, maltose, sucrose, melezitose, d-arabinose, d-sorbitol) in different concentrations. The data of nutrition time of ants in carbohydrates, the angles of advent to nutrient and ascent from nutrient and vector length was analysed. The data belonging to this species was collected between February and November 2012 in behavioral ecology laboratories of Touluse III-Paul Sabatier ( C. aethiops ) and Trakya Univesity (F. cunicularia ). The results revealed that sucrose was the most preferred carbohydrate in both two species regardless of concentration. Besides, it was found out that there wasn?t any relation between the angles of advent to nutrient and ascent from nutrient in both two species (except for 20% carbohydrate cpncentration for C. aethiops ) and the preferred carbohydrate. Although there isn?t any relation between vector length of ascent from nutrient in C. aethiops and the preferred carbohydrate , there is a relation between the preferred carbohydrates in %10 and %50 carhydrate concentration of F. cunicularia and vector length of ascent from nutrient.