AA 2014 alüminyum alaşımının plazma elektrolitik oksitlenme yöntemiyle yüzey özelliklerinin geliştirilmesi ve yorulma davranışının incelenmesi
The development of surface properties and investigation of fatigue properties of AA2014 quality aluminum that is coated by the means of plasma electrolytic oxidation method
  1. Tez No: 285435
  2. Yazar: UFUK SÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Her geçen gün, daha hafif, daha dayanıklı, geri dönüştürülebilir malzemelere olan ihtiyaç ekonomik ve teknik sebeplerden ötürü artmaktadır. Alüminyum ve alaşımları kolay bulunabilirlikleri, düşük özgül ağırlıkları ve iyi mekanik özellikleriyle birçok alanda kullanıldıklarından daha iyi ve optimum malzeme yaratmak amacıyla yapılan çalışmalar da alüminyum ve alaşımlarına yönelmektedir.Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalında hazırlanan ?AA 2014 Kalite Alüminyum Alaşımlarının Plazma Elektrolitik Oksitlenme Yöntemiyle Yüzey Özelliklerinin Geliştirilmesi ve Yorulma Davranışının İncelenmesi? isimli bu Yüksek Lisans tezinde, daha yaygın olarak mikro ark oksidasyonu ismiyle bilinen kaplama yöntemi, homojenizasyonla birleştirilerek kaplanan alaşımların yorulma davranışları karşılaştırılmıştır. Sunulan bu Yüksek Lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde konu hakkında kısa bir giriş yapılarak alüminyum alaşımları ve bu alaşımların sınıflandırılması hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde alüminyum ve alaşımlarına uygulanan ısıl işlemlerden ve kullanılan fırın tiplerinden, soğutma işleminden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise mikro ark oksidasyonu işlemi hakkında detaylı bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde önceki bölümlerde anlatılan teorik bilgilerin ışığında deneylere numunelerin hazırlanışı ve deneylerin hangi şartlarda ve hangi teknik özelliklerde cihazlarla nerede yapıldığı anlatılmıştır.Beşinci ve son bölümde dördüncü bölümdeki deneylerin sonuçları anlatılmış ve bu sonuçlara dayanarak alüminyum ve alaşımlarının yorulma davranışı hakkında çeşitli sonuçlara ulaşılmış ve bu sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every passing day, where the demand for lighter, more durable, recyclable and replaceable materials are increasing due to the fact of economical and technical considerations. Aluminum and its alloys are used widely because of their specific gravity, good mechanical properties and the reason that they are easy to find. Because of these reasons in studies and investigations regarding to achieve better and optimum material use aluminum and its alloys.A coating method known widely as micro-arc oxidation is combined with the method of homogenization, and fatigue tests are performed to the substrates and results are compared in this Master thesis, which has been prepared in the Institute of Naturral Science of Trakya University, entitled as ? The coating of AA 2014 Aluminum Alloys by the means of Plasma Electrolytic Oxidation and investigation of their fatigue behaviour?. This thesis comprises of five chapters.In first chapter, a brief introduction is made regarding to aluminum alloys and their classification. The homogenization method and the furnaces is mentioned, moreover the cooling times are mentioned in chapter two. The micro arc oxidation method is explained in chapter three.In chapter four, the preparation and the making of the experiments regarding to the information given in previous chapters is explained. The technical properties of the machines, the places of the experiments and the conditions of the experiments are also mentioned.In fifth and final chapter, the results of the experiments are explained and the results about the fatigue of the specimens are given. In addition to these results, a conclusion is made on the aluminum and its alloys.