İyonik olmayan surfaktantlarla hazırlanan mikroemülsiyonların faz davranışları
Phase behaviours of microemulsions prepared with non-ionic surfactants
- Tez No: 285434
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bir mikroemülsiyonun oluşumu surfaktant tarafından yağ ve su arasındaki arayüzey geriliminin önemli ölçüde düşürülmesi ile gerçekleşir. Verilen bir mikroemülsiyon sisteminin incelenmesi için faz diyagramlarının hazırlanması en önemli basamaktır. Çünkü, faz diyagramı istenilen mikroemülsiyon strüktürünün oluşturulması için gereken şartlar hakkında geniş bilgi sağlar.Bu çalışmada iyonik olmayan Brij 56, 58 ve 97 surfaktantları ile oluşturulan mikroemülsiyonların faz davranışları ve bazı fizikokimyasal özellikleri incelenecektir. Ayrıca, sistemlerin faz inversiyon sıcaklıkları üzerine NaCl, CaCl2, Na2SO4, Na2CO3 gibi liyotropik tuzların etkisi araştırılacaktır.Faz davranışları su titrasyon yöntemi uygulanarak hazırlandı. Surfaktant ve yağ karışımı kuvvetli bir şekilde karıştırarak damla damla seyreltildi. Berrak olarak görülen sıvı numunesi mikroemülsiyon olarak sınıflandırıldı.Sonuçlar yağın sudaki mikroemülsiyonunun suyun yağdaki mikroemülsiyonunu üç fazlı bölge üzerinden dönüştüğünü gösterir. Optimum tuzluluğun da orta fazda yağ ve suyun eşit miktarda çözündürüldüğü orandan çok mikroemülsiyonun yapısal dönüşümü ile ilgili olabileceğini hakkında bilgi verir.
Özet (Çeviri)
The formation of a microemülsion is due to a large reduction of the interfacial tension between water and oil phases driven by surfactant. Phase diagrams constitute an essantial first step fort he study ofa given microemülsion system,because they provide information about the conditions which must be chosen to get the desired structureIn this study, we report on the phase behaviour and selected physicochemical properties of microemülsions formed with the non-ionic surfactant Brij 56, 58, 97. The effect of different lyotropic salts such as NaCl, CaCl2, Na2SO4, Na2CO3 on the phase inversion temperatures of the systems is discussed.Phase diagram was constructed using the water titration method. Surfactant and oil mixtures were diluted dropwise with water, under strongly stirring. The samples were classified as microemülsions when they appeared as clear liquids.The results indicate that the transition from oil-to-water microemülsions to water-to-oil microemulsions , over the three-phase region. It is shown that optimum salinity is likely to be related to microemulsion structure inversion, rather than to the salinity at which the middle phase solubilizes equal amounts of oil and brine