İşitme engelliler için uzaktan eğitim amaçlı, web tabanlı bir arayüz tasarımı ve uygulaması
A web based interface design and application for remote education of deaf people
  1. Tez No: 285436
  2. Yazar: CİHAN CEM ÇAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada amaç; bilişim teknolojileri ve uzaktan eğitimden faydalanarak ülkemizdeki işitme engelli bireylerin işitme kaybı nedeniyle yaşadıkları, anlama ve kavrama zorluklarını azaltmaktır.İletişimin büyük bir kısmı dile bağlıdır. Bu nedenle dil, gerek toplumsallaşma, gerekse kişinin bulunduğu toplumun kültürel bilgisini almada, temel araçlardan biridir. Birçok insanın, iletişim aracı olarak tercih ettiği dil; konuşmadır yani doğal işitsel sözel dil sistemidir. Doğuştan işitme engeli, sözel dilin ve iletişimin gelişiminde, hatta çocukların fiziksel gelişiminde ciddi bir engel oluşturmaktadır. İşitme engelli bireylerin eğitiminde duygu, düşünce, istek ve ihtiyaçların ifade edilmesi amacıyla el ve vücut hareketleri ile mimikler kullanılarak oluşturulan görsel dil; işaret dilidir. Doğal işitsel sözel dil ile birlikte işaret diline, işitme engellilerin eğitiminde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle çalışmaya doğal işitsel sözel dil videoları yanında, işaret dili videoları da eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this presentation is to minimize the comprehension difficulties of deaf children in Turkey in using informativ technologies and remote education.Communication mostly depends on spoken language. Speaking is a basic tool of beeing a part of the community and in learning their culture. The most common communication tool is speaking; the audioverbal communication. The deaf native children have troubles with progressing verbal language and hearing impairment is also a handicap for their natural development.We call the language used to express deaf peoples emotions, ideas, whishes and needs; sign language, which contains high signs, body language and mimics. This presentation contains audioverbal communication videos and sign language videos, because the deaf education is based on naturel spoken language together with the sign language