Farklı yağ asitlerinin trietanolamin ile oluşturdukları ürünlerin incelenmesi
The investigation of the formed products from different fatty acids with triethanolamine
  1. Tez No: 285441
  2. Yazar: MURAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOLANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Katyonik surfaktanların bir sınıfı olan kuaterner amonyum bileşikleri, kumaşa antistatik ve yumuşatma etkisi sağladığından dolayı günümüzde oldukça önem kazanmaktadır. Kumaş yumuşatma formülasyonlarında ilk olarak dialkil dimetil amonyum klorür bileşikleri kullanılmaktaydı. Dialkil dimetil amonyum klorür bileşikleri mükemmel kumaş yumuşatma performansına sahip olmasına rağmen, kötü biyoparçalanabilirlik-lerinden dolayı ticari kullanımını sınırlamıştır. Böylece, çevre sorunlarından dolayı dialkil dimetil amonyum klorür bileşikleri yerine esterkuatlar kullanılmaya başlanmıştır. En az bir ester grubu içeren bu bileşikler mükemmel bioparçalanabilirliğe sahiptirler.Bu çalışmada, stearik, oleik, palmitic ve miristic asidler ve trietanolaminin esterleşmesi ve ardından dimetilsülfat kullanarak kuaternizasyon reaksiyonu ile sentezlenen esterkuatların iplik kumaş yumuşatma özellikleri araştırıldı. Sentezlenen bileşikler fourier transform infrared spektroskopisi ve 1H nükleer magnetik resonans spektroskopisi ile tam olarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The quaternary ammonium compounds which are a class of cationic surfactants have started gaining importance in nowadays because of providing anti-static and softening effect. Dialkyl dimethyl ammonium chloride compounds first have used in the fabric softening formulation. Although the conventional distearyl dimethyl ammonium compounds possess excellent softening performance, their poor biodegradability limits their commercial usefulness. Thus, esterquats have been replaced by dialkyl dimethyl ammonium chloride compounds due to environmental problems. These compounds containing at least one ester group have excellent biodegradability. In this study, the fabric softening properties of the synthesized esterquats by esterification of stearic, oleic, palmitic and myristic acids and triethanolamine followed by a quaternization reaction using dimethyl sulphate were examined. The synthesized compounds were fully characterized by using fourier transform infrared spectroscopy and 1H nuclear magnetic resonance spectroscopy.