Fosforilkolin kaplı oksijenatör fiberlerine protein adsorbsiyonunun incelenmesi
Investigation of protein adsorption on phosphorylcholine coated oxygenator fibers
  1. Tez No: 285458
  2. Yazar: İDİL ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Açık kalp cerrahisi esnasında kalp ve akciğerler geçici bir süre devre dışı bırakılmaktadır. Bu esnada hastanın hayati fonksiyonları olan dolaşım ve solunum fonksiyonları kalp-akciğer pompası ile sürdürülmektedir. Oksijenatör akciğerlerin yerini almakta ve hastanın yaşamsal fonksiyonunu devam ettirmek için gerekli olan oksijeni sağlamaktadır. Hava ağız yada burundan girer ve buralarda filitrelenip ısıtıldıktan sonra yutak ve gırtlağı takip eder nefes borusunu geçtikten sonra bronş dallara ulaşır. Oksijenatörler O2 ve CO2 değişimi yapılan ortamlardır. Membran oksijenatör; kabarcık ve film oksijenatöre göre öndoldurma hacimi daha azdır ve gaz geçişini daha iyi sagladığı için ve kan ile gazın direk temasta olmaması nedeniyle, hemoliz gibi travmaları da en aza indirir. Bir membran oksijenatör, vücut dışı dolaşım devresinde kan ve gaz akışını ayıran gaz geçirgen ince bir zardan oluşur. Yapay yüzeyle kanın teması; sistematik enflamasyon, kanama eğilimi ve organ kayıplarına neden olabilir. Bu sorunların çözümü için çeşitli kaplama türleri geliştirilmiştir. Fosforilkolin bu kaplamalar içerisinde nisbeten yeni bir kaplama türüdür. Biyomalzeme yüzeylerinin kan proteinleri ile etkileşimi biyouyumluluk çalışmalarına ışık tutmaktadır. Bu bağlamda fiber yüzeylerine adsorbe olan kan proteinleri nanoteknolojik ve yeni biyosensör yöntemleriyle incelenecektir. Adsorblanan toplam protein ölçülecek ve diğer kaplamalarla karşılaştırılacaktır. Ayrıca yüzeye adsorblanan protein profili kalınlığı elektron mikroskobisi ve nanoteknolojik görüntüleme yöntemleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The heart and the lungs must be temporarily deactivated during open heart surgery. During this temporary period, the circulation and respiration functions, which are the vital functions of the patient, are maintained with heart-lung pump. The oxygenator replaces the lungs and provides the oxygen required for maintaining the vital function of the patient. The air is introduced orally or nasally and after being filtered and warmed here, the air follows the pharynx and the esophagi and reaches to the bronchial tree after passing the trachea. The oxygenators are mediums where O2 and CO2 exchange is made. The membrane oxygenator has lower preliminary loading volume when compared to the bubble and film oxygenators and minimizes the traumas such as hemolysis as it provides better gas pass and as the gas and the blood are not in direct contact. A membrane oxygenator is formed by a gas-permeable thin membrane that separates the blood and gas flow at the extracorporeal circulation circuit. The contact of blood with the artificial surface might lead to systematic inflammation, tendency for hemorrhage and loss of organs. Various types of coating are developed for solution of these problems. Phosphorylcoline is a rather new type of coating amongst such coating types. The interaction of the biomaterial surfaces with the blood proteins set light to the biocompatibility studies. In this context the blood proteins adsorbed to the fiber surfaces were examined with nanotechnology and innovative biosensor methods. The total protein adsorbed were measured and compared with other coating types. Furthermore, the protein profile thickness adsorbed to the surface were examined with electron microscopy and nanotechnologic imaging methods.