Mesleki alan seçimlerinin makine öğrenmesi algoritması kullanılarak belirlenmesi
Determining vocational field elections by using machine learning algorithms
  1. Tez No: 285468
  2. Yazar: ÖZKAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde mesleki ve teknik eğitimin önemi gelişen teknolojiye paralel olarak her geçen gün artmaktadır. Mesleki ve teknik eğitimde, bireyler için meslek alanlarının en iyi şekilde belirlenebilmesi için bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlardan faydalanılması kaçınılmazdır. Bu kapsamda bir yapay zeka modeli olan ve geçmişteki tecrübelerden yararlanarak gelecekteki olayları tahmin eden ?Makine Öğrenmesi? ile mevcut yöntemlere kıyasla daha verimli sistemler geliştirilebilmektedir. Bu çalışmada, mesleki teknik eğitim sürecinde başarılı ve başarısız olmuş bireylere ait toplanan verilere bir makine öğrenmesi tekniği olan ?Naive Bayes? algoritması uygulanarak, sistemin geçmişte yapılan başarılı ve başarısız alan seçimlerini öğrenerek bu seçimler hakkında tecrübe kazanmasını sağlayan bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım ile mesleki alan seçim sürecinde bulunan bireyden alınan verilere göre birey için en uygun mesleki alanın sistem tarafından önerilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of vocational and technical training is growing day by day in parallel to the developing technology. It is inevitable to utilise opportunities presented by information and communication technologies in order to determine vocational fields for induviduals in vocational and technical training in the most efficient manner. In this respect, it is possible to develop more efficient systems compared to the current methods by utilising machine learning which is an artificial intelligence model that predicts events in the future depending on the past experiences. In the current study, a software is developed that ensures that the system gains experience and learns about the successful and unsuccessful choices made in the past by applying ?Naive Bayes? algorithm, which is a machine learning algorithm, to the data collected concerning the individuals who turned out to be successful or unsuccessful in the vocational technical training process. In the software developed, it is aimed that the system recommends the most suitable vocational field for the individual by according to the data collected from the individual who is in the occupation selection process.