Yazılım projelerinde risk yönetimi
Risk management in software projects
  1. Tez No: 285471
  2. Yazar: ALAA E. YOUNİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. O. AYHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada bilgisayar yazılım projelerinin gelişimine katkı sağlayacak, yazılım projelerinin yönetimi ve yazılım projelerinde risk yönetimi ele alınmıştır. Aynı zamanda yazılım projeleri ve risklerlerin türleri incelenmiş, yapılan araştırmaların verimliliği ve hangi proje aşamasına odaklandığı gösterilmiştir. Risk yönetiminin yazılım projelerinde önde gelen konular arasında olduğu vurgulanmış, konuya daha fazla özen gösterilmesi ve yapılan risk çalışmalarının daha erken aşamalara odaklanması gerektiği gözlenmiştir. Yapılan çalışmaların büyük oranda kuram kapsamda kalması yazılımda risk tanımı ve risk azaltma işlemini pasif bırakmıştır. İnceleme sonucu bir takım bulgular ve öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the risk management in the software projects and management of the software projects have been discussed which will make contribution to the development of the computer software projects. At the meantime, the types of software projects and risks have been examined and it has been shown the productivity of studies executed and which project stage it has been focused on. It has been emphasized that the risk management is one of the prominent issues in the software projects and it has been observed that more attention should have been paid to the issue and the risk studies executed should have been focused on the earlier stages. Falling of studies mostly into the theoretical coverage has made the risk definition and risk minimizing process passive in the software. Some findings and recommendations have been listed as a result of study.