Bir elektronik panonun genel amaçlı uzaktan kontrolü
General-purpose remote control of an electronic board
- Tez No: 285481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, uzaktan kontrol, veri toplama ve izleme sistemlerinde kullanılması için web üzerinden bir elektronik yazı panosunun kontrolü ve sıcaklığın okunmasıdır. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen sistem kablosuz olup, ortamda bulunan bir 3G modem istasyonu aracılığıyla TCP/IP üzerinden uzak sunucu ile haberleşmektedir. Kullanıcılar, internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan uzak sunucudaki web sayfalarına erişerek panodaki mesaj ve duyuruları güncelleyebilecek ve ortamın sıcaklığını görebilecektir.Böylece, mekan bağımlılığı ortadan kaldırılarak elektronik bilgilendirme panosuna erişim uzaktan kontrol ile hızlı, ekonomik ve güvenli bir şekilde sağlanmış olacaktır. Gerçekleştirilen elektronik panonun eğitim kurumları, kamu binaları ve hastaneler gibi pek çok yerde kullanım avantajı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to control an electronic writing clipboard, and to read the temperature through the web to use them in remote control, data gathering and trace systems. Being wireless, the system communicates with a remote server through a surrounding 3G modem station on TCP/IP. The users will be able to update the messages and the announcements on the clipboard, and see the temperature of the environment/ambient temperature by accessing to the web pages on remote server through any computer which has an internet connection.By this way, the space dependency has been eliminated, and the access to the electronic information board has been carried out fast, affordably and safely via remote control. For this reason, the board is expected to offer usage benefit in numerous places such as educational institutions, public buildings and hospitals.