Led matris panonun bilgisayarla kontrolünün tasarımı
Desing of led matris panel control with computer
  1. Tez No: 85822
  2. Yazar: MUHAMMER İLKUÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
LED MATRİS PANONUN BİLGİSAYARLA KONTROLÜNÜN TASARIMI ( Yüksek Lisans Tezi ) Muhammer İLKUÇAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Bu çalışmada, bilgisayar ortamında oluşturulan karakterlerin, 7 satır, 48 sütundan oluşan led matris panoda görüntülenmesini sağlayacak bir sistem tasarlanmıştır. Tasarlanan sistem iki ayrı donanım kısımdan ve bu donanımı kontrol eden yazılımdan oluşmuştur. Donanımın I/O arabirim kısmı, bilgisayarın 16 bitlik ISA slotlarından birine yerleştirilebilecek yapıda; adres çözücü katı, programlanabilir giriş / çıkış katından oluşmaktadır. Donanımın ikinci modülü yazılımdan gelen karakter bilgilerini led matris panelde görüntülenmesi için gerekli sürücü devreleri içerir. Hazırlanan bir editör sayesinde klavyeden girilen önceden tanımlanmış karakterler donanıma aktarılır. Editörden donanıma yollanan karakterlerin hareket ve hızları programlanarak kontrol edilebilmektedir. Bilim Kodu : 626.06.01 Anahtar Kelimeler : Karakter jeneratörü, LED matris, PC kontrollü led matris pano Sayfa Sayısı : 74 Danışman : Prof. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
DESING OF LED MATRİS PANEL CONTROL WITH COMPUTER ( M. Sc Thesis ) Muhammer İLKUÇAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY June 1999 ABSTRACT In this study, a system is designed to send characters from a computer to 7x48 LED matrix display. Designed system consists of two hardware part and software to control the whole system. The first hardware part is an ISA I/O interface card which consist of address decoder and programble I/O module. The second hardware part is a LED matrix driver module that provides transfering information from software service to 7X48 LED matrix display. Predefined characters, which are entered by designed editor, transferred to hardware. Speed and movement of this characters can be controlled by programming. Science Code : 626.06.01 Key Words : Character generator, LED matrix, PC controlled LED matrix panel Page Number : 74 Adviser : Prof. Dr. İnan GÜLER