On critique of architectural image: Reading Jean Baudrillard through Jean Nouvel
Mimari imgenin eleştirisi üzerine: Jean Nouvel aracılığıyla Jean Baudrillard?ı okumak
- Tez No: 285598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, imgenin kavranışı, bir dönemin sosyal durumu ve mimarlık arasındaki ilişkiselliği sorgulamaktır. Yeni bir tür ilişkiselliğin doğduğu kabulü ile, bu ilişkisellikteki değişiklikleri ve çağdaş mimarlığa etkilerini anlamak amacıyla trialektik bir çözümleme gerçekleştirilmiştir. Genellikle bir iletişim aracı olarak tanımlanmış olan imge, günümüz sosyal durumunun etkisi altında ?ideal ve aşkın? konumundan ?yapay ve hileli? bir konuma düşmüştür. Aynı şekilde, hem imgenin bu durumu hem de sosyal durum, mimarlığı, mimari üretimi ve mimarın konumunu değiştirmiştir. Bu doğrultuda, çalışmada, yeni sosyal durumun anlaşılması için imgeden hareketle işaret sistemi olarak yeni bir dünya kuran Fransız düşünür Jean Baudrillard?ın felsefesine başvurulmuştur. Çağdaş mimarlığın kavranması için mimarlığında imgeye önemli bir yer atfeden Fransız mimar Jean Nouvel?in çalışmalarına başvurulmuştur. Son olarak da, bu çarpışmanın sonuçları ve mimarlığa etkilerinin anlaşılması için Jean Baudrillard ve Jean Nouvel arasındaki diyaloglardan oluşan ?The Singular Objects of Architecture? adlı kitabın çözümlemesine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to question the relationality between conception of image, social condition of an era and architecture. With acceptance of a transition to a new kind of relationality in contemporary era, a trialectical analysis is carried on, in order to understand changes in this relationality and its effects on contemporary architecture. Image, mainly depicted as the tool for communication, loses its transcendental and ideal status and degrades to an artificial and tricky state under the contemporary social condition. Likewise, current state of both image and social condition manipulates architecture, architectural production and the position of architect. Therefore, in this study, for understanding the new social condition, it is referred to the world constituted as a system of sign in philosophy of French thinker, Jean Baudrillard which originates from new status of image. For comprehension of contemporary architecture, it is referred to the practice of French architect, Jean Nouvel who features special value to image in his architecture. Finally, for consequences of this collision and effects on architecture, it is referred to the analysis of the book of ?The Singular Objects of Architecture? which is composed of dialogues between Jean Baudrillard and Jean Nouvel.