Design of a mixer for uniform heating of particulate solids in microwave ovens
Mikrodalga fırınlarda tanecikli katıların eşit ısıtılması için bir karıştırıcı tasarımı
  1. Tez No: 285597
  2. Yazar: METE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı ev tipi mikrodalga fırınlarda dönertabla ile elde edilemeyen eşit düzeyde işleme için uygun parçaları olan bir karıştırıcı tasarımıdır. Tasarlanmış karıştırıcının başarımı renk ve yüzey sıcaklığı değerleri yardımıyla sınanmıştır.Karıştırıcının tasarımında öncelikle dikey ve çapsal yönde karışım istenmiştir ve bu nedenle nesneleri özellikle bu yönlere yönlendiren bıçaklar ve kanatlar mevcuttur. Karıştırıcının dönel devinimi hızı ayarlanabilen bir motor ile değiştirilen döner tabla motoru tarafından devinime geçirilen bir mil ile sağlanmıştır.CoCl2 çözeltisi ile ıslatılmış olan kuskus makarnası tanecikleri mikrodalga fırında işlem için kurutulmuştur. Örneklerin ilk renk değerleri L*= 52.0±0.35, a*= 8.8±0.21 ve b*= 14.1±0.11 dir. Çalışılan koşullu değişkenler, karıştırıcının var olduğu ve olmadığı durumda; mikrodalga güç düzeyi (10%, 40%, 67% ve 100% ), işlem süresi (60,90, 120 sn), karıştırıcının dönüş hızı (5,10,15 d/dk) , konum (4up, 4bt, 6up, 6bt) `dur.Makarna tanecikleri karıştırıcı kabının içinde düzgün bir biçimde yerleştirilmiştir ve işlem için mikrodalga fırına konulmuştur. Renk deneylerindeki koşullu değişkenlerin aynısı yüzey sıcaklığı saptanmasında da kullanılmıştır. İşlem sonrası kabın üstten IR kamera ile fotoğrafı çekilmiştir .Tasarlanmış karıştırıcının olduğu ve olmadığı durumda ortalama a* ve b* değerleri sıcaklığın yükselmesiyle düşmüştür. Tüm bu değerler zaman ve güç artışından önemli ölçüde etkilenmiştir. L* değeri başarım için kararı vermede önemsiz bir koşullu değişken olmuştur.Tanelerin kap içindeki konumu karıştırıcının olmadığı durumda a*, b* ve sıcaklık değerlerini etkileyen önemli bir koşullu değişken olmuştur fakat karıştırıcı kullanıldığında konum önemsiz bir koşulu değişkene dönüşmüştür ki bu da eşit erke dağılımını işaret etmiştir.Karıştırıcının dönüş hızı iki durum içinde önemli bir koşullu değişkendir fakat karıştırıcı ile elde edilen renk değerleri karıştırıcı kulanılmadığında gözlenen eğilimden değişik eğilim göstermiştir.Sonuç olarak, tasarlanmış karıştırıcının kap içinde yeterli karıştırmayı sağlayarak tanelerin her birinin yaklaşık eşit erke almasını ve böylece ürünün türdeşliğini sağlamakta etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design a mixer with appropriate parts for uniform treatment of the material in household microwave ovens which can not be achieved with the turntable. The designed mixer?s performance was tested by the help of color and surface temperature values.In the design of the mixer primarily mixing in the vertical and radial directions were sought and for this purpose blades and wings for directing the material especially in these directions were present. The rotational motion of the mixer was provided by a shaft actuated by the motor of the turntable where the motor was replaced by a speed adjustable one.Couscous macaroni beads wetted with CoCl2 solution were dried for processing in the microwave oven. The initial color values of the samples were L*= 52.0±0.35, a*= 8.8±0.21 and b*= 14.1±0.11 . The studied parameters were microwave power level (10%, 40%, 67% and 100% ), processing time (60,90, 120 sec), speed of rotation of the mixer (5,10,15 rpm) , location (4up, 4bt, 6up, 6bt) for the cases of with and without the mixer.The macaroni beads were well arranged in a mixing container and then put into the microwave oven for operation. Same parameters with coloring experiments were used for the surface temperature determination. After operation the container was photographed by an IR camera.Whether the designed mixer was present or not, average a* and b* values decreased while temperature increased . All these values were significantly affected by the time and power increase. The L* value became an insignificant parameter to decide for the performanceLocation of the particles in the container appeared as a significant parameter affecting the a*, b* and temperature values without the mixer whereas, with the use of the mixer it became an insignificant parameter indicating uniform energy distribution.Speed of rotation of the mixer was a significant parameter for both cases. However, the color values obtained did not show the same trend with mixer which it showed without mixer.It is concluded that the designed mixer is effective in providing homogeneity of the product by providing sufficient mixing in the container hence the particles can receive about equal energy.