Measuring the efficiency of the Turkish electric distribution sector using stochastic frontier analysis
Türkiye elektrik dağıtım sektörünün etkinliğinin stokastik sınır analizi kullanılarak ölçülmesi
  1. Tez No: 285615
  2. Yazar: AYDIN ÇELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Economics, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, 2002 ve 2009 yılları arasında Türkiye elektrik dağıtım şirketlerinin (toplam 21) teknik etkinliklerini analiz etmektedir. Bu amaçla, tamamı iki farklı Stokastik Sınır Analizi (SFA) modelinden (Battese ve Coelli (1992&1995)) türetilmiş altı farklı model tanımlaması kullandık.Modellerin tahmini neticesinde, katsayı tahminlerinin işaret ve anlamlılık düzeylerinin çok tutarlı ve tatmin edici olduğu görülmüştür. Katsayı tahminlerinin büyüklüklerinde farklılıklar olmasına rağmen, farklı modellerin katsayı tahminleri arasında da tutarlılıklar gözlemledik. Örneğin, tüm modeller, pazarda ölçeğe göre artan getiri ve zamanla yavaş bir teknolojik ilerlemenin varlığını onaylamaktadır. Ayrıca, tüm alternatif modellere göre, girdiler içerisinde, dağıtılan elektriğin kalitesi hariç tüm girdiler elektrik dağıtım şirketlerinin teknik etkinliklerinin iyileştirilmesinde önemlidir. Yine tüm modeller, Türkiye elektrik dağıtım pazarında rassal hata etkisinden ziyade etkinsizlik etkisinin kritik öneme sahip olduğunu göstermiştir.Alternatif modellerin etkinlik tahminlerine gelince, bu çalışmadan çıkan ana sonuç, Battese ve Coelli (1995) modellerinin etkinlik tahminlerinin Battese ve Coelli (1992) modellerinin etkinlik tahminlerinden önemli ölçüde yüksek olduğudur. Battese ve Coelli (1992&1995) modellerinin etkinlik tahminleri arasındaki farklılıklar, Battese ve Coelli (1995) modellerine dahil edilmiş olan, genellikle elektrik dağıtım şirketleri tarafından kontrol edilemeyen çevresel değişkenlere bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the technical efficiencies of Turkish electricity distribution companies (21 in total) throughout 2002 and 2009. For this aim, we used six different model specifications, all of which are generated from two different Stochastic Frontier Analysis (SFA) models (Battese ve Coelli (1992&1995)).At the end of the estimations of the models, it has been seen that the signs and significance levels of the coefficient estimations are very consistent and satisfactory in all models. We also observed consistency between the coefficient estimations of the different models despite the differences in the magnitudes of the coefficient estimations. For example, all model specifications confirm the presence of increasing returns to scale and of a mild technological progress over time in the market. In addition, among the inputs, all inputs except the quality of the electricity delivered are important in enhancing technical efficiency of the electricity distribution companies, according to the all alternative specifications. Again, all models showed that inefficiency effects rather than random error effects are of crucial importance in Turkish electricity distribution market.As for the efficiency estimations of the alternative models, the main conclusion revealed by our study is that efficiency estimations of the Battese ve Coelli (1995) models are remarkably higher than those of the Battese ve Coelli (1992) models. The efficiency estimation differences between Battese and Coelli (1992&1995) models can be attributed to the environmental variables included into the Battese ve Coelli (1995) models, which are not generally controlled by electricity distribution companies.