Design of an axial flow fan for a vertical wind tunnel for paratroopers
Paraşütçüler için dikey rüzgar tünelinin eksenel fan tasarımı
- Tez No: 285651
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Serbest düşüş Özel Kuvvetler paraşütçülerinin gerçekleştirdikleri operasyonların önemli bir fazıdır. Sivil paraşütçüler tarafından da, terminal hıza ulaştıktan sonra, paraşütlerini açmalarından önce serbest düşüş sırasında akrobatik manevralar yaptıkları bir spor olarak gerçekleştirilmektedir. Dikey rüzgar tünelleri paraşütçülerin eğitimi için kullanılmaktadır. Uçaktan atlama ile karşılaştırıldığında, güvenli ucuz ve daha uygundur.Bu tez, kapalı çevrim, çift dönüşlü, uçuş bölümünde dört kişinin uçabildiği bir dikey rüzgar tüneli aerodinamik tasarımından, pervane ve akış düzeltici konfigürasyonuna sahip bir eksenel fanın aerodinamik tasarımından ve FLUENT CFD yazılımı ile eksenel fanın değişik çalışma koşulları için sayısal akışkanlar dinamiği analizlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Free fall is one of the important phases of the operation performed by the Special Forces paratroopers. Also civilian parachutists are performing free fall as a sport by doing aerobatic maneuvers when they reach the terminal velocity during falling before opening their parachutes. Vertical wind tunnels are used for training the parachutists and paratroopers. It is safe, cheap and more convenient when compared to jumping out of an airplane.This thesis consists of aerodynamic design of closed circuit, double return vertical wind tunnel with a flight section that can accommodate four paratroopers, aerodynamic design of a rotor straightener configuration axial flow fan and running CFD analysis of the axial flow fan for different operating conditions by FLUENT software.