Shock failure analysis of military equipments by using strain energy density
Askeri malzemelerde gerinim enerjisi yoğunluğunu kullanarak şok kırılma analizi
- Tez No: 285665
- Danışmanlar: PROF. DR. F. SUAT KADIOĞLU, PROF. DR. MEHMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Mühendislik uygulamalarında, şok yükü altında çalıan yapılarda sıklıkla metalhasarları görülmektedir. Yapıların dinamik özellikleri ve değişken yüklerdendolayı sistemlerin tepkilerini analitik olarak tespit etmek zor olmaktadır. Bunedenle, hesaplamalar için deneysel yöntemler, sayısal metotlar veya her ikiyöntem birlikte kullanılmaktadır.Bu tezde, 12.7mm Gatling silahı ve 25mm top atıları kaynaklı oluşan şoklarındeneysel analizi gerçekleştirilmiştir. Testler esnasında Gatling silahı StabilizeMakineli Tüfek Platformu (STAMP), top ise Stabilize Top Platformu (STOP)üzerine yerleştirilmiştir.Atış testlerinde, belirlenen noktalardaki şok yüklemesini elde edebilmek içinICP (integrated circuit piezoelectric) ivmeölçerler yerletirilmiştir. Silah ve topatışları sırasında test parçaları ve top bağlantı parçası üzerinde oluşan şokyüklerine eşdeğer şok profillerini tanımlayabilmek için Şok Tepki Spektrum (STS)analizleri (nCode Glypworks) yapılmıştır. Elde edilen şok profilleri vesayısal analiz modeli (ANSYS) kullanılarak test parçaları ve top bağlantıparçası için zamana bağlı şok analizleri gerçekleştirilmiştir.Ayrıca, şok yüklemesi için, iki farklı test parçası malzemesi ve farklıkalınlıklardaki test parçaları kullanılarak deneysel gerilme analizleri yapılmıştır.Bu analizlerde kullanılan girdiler test parçalarının kritik bölgelerine hassas birşekilde yerleştirilen gerinim ölçerlerden alınan ölçüm sonuçlarıdır.Tezde sonuç olarak, askeri yapılarda şok kırılmasına karar verebilmek içingerinim enerji yoğunluğu teorisinin uygun olduğu değerlendirmesi ortayakoyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Failure of metallic structures operating under shock loading is a commonoccurrence in engineering applications. It is difficult to estimate the response ofcomplicated systems analytically, due to structure?s dynamic characteristics andvarying loadings. Therefore, experimental, numerical or a combination of bothmethods are used for evaluations.The experimental analysis of the shocks due to firing is done for 12.7mmGatling gun and 25mm cannon. During the tests, the Gatling gun and the cannonare located on military Stabilized Machine Gun Platform and Stabilized CannonPlatform respectively.For the firing tests, ICP (integrated circuit piezoelectric) accelerometers areattached to obtain the loading history for corresponding points. Shock ResponseSpectrum (SRS) analysis (nCode Glypworks) is done to define the equivalentshock profiles created on test pieces and the mount of 25mm cannon by means ofthe gun and the cannon firing. Transient shock analysis of the test pieces andthe mount are done by applying the obtained shock profiles on the parts in afinite element model (ANSYS).Furthermore, experimental stress analysis due to shock loading is performed fortwo different types of material and different thicknesses of the test pieces. Theinput data for the analysis is obtained through measurements from strain rosetteprecisely located at the critical location of the test pieces.As a result of the thesis, a proposal is tried to be introduced where strain energydensity theory is applied to predict the shock failure at military structures.