Experimental evaluation of 'ball rubber bearings' at different temperatures
Bilyeli kauçuk mesnetlerin farklı sıcaklıklarda deneysel değerlendirilmesi
- Tez No: 285666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sismik yalıtım sistemlerinde kullanılan kauçuk malzemenin soğuk iklim koşullarında sertleşme eğilimi vardır. Kauçuk tabanlı sismik yalıtım mesnetlerinin yapısal tepkilerinin sıcaklığa bağlı olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın ana odak noktası, belirli bir kauçuk tabanlı sismik yalıtım sistemindeki sıcaklıkla ilgili davranış değişikliklerini incelemektir.Bu araştırma, yeni geliştirilen Bilyeli Kauçuk Mesnet (BKM) diye adlandırılan sismik izolatör üzerine yeni bir deneysel çalışmanın tamamlayıcı çalışmasıdır. Bilyeli Kauçuk Mesnetler (BKM) standart bir kauçuk tabanlı köprü mesnedi durumunda kolaylıkla imal edilebilir ve bir deprem sırasında yeterli enerji dağıtımı sağlayabilirler. Ancak, Bilyeli Kauçuk Mesnetlerin (BKM) düşük sıcaklıklardaki yapısal tepkisi henüz incelenmiş değildir.Bu araştırmada, farklı sıcaklıklara maruz kalan Bilyeli Kauçuk Mesnetlerin (BKM) birleşik eksenel ve döngüsel yatay yükler altındaki davranışı incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan numunelerin, Elastomerik Mesnet (EM) ve Bilyeli Kauçuk Mesnet (BKM), performansları birbirleriyle ve bu konuda daha önce yapılmış araştırmalarla karşılaştırılmıştır.Sonuçlar Bilyeli Kauçuk Mesnetlerin (BKM) düşük sıcaklıklardaki enerji dağıtım performansının oda sıcaklığındaki performansıyla karşılaştırıldığında daha iyi olduğunu göstermiştir. Büyük boyutlu mesnetler küçük boyutlu mesnetlere kıyasla boyut etkisi nedeniyle daha yüksek döngü başına enerji dağıtımına sahiptir. Küçük boyutlu mesnetlerin büyük boyutlu mesnetlerle kıyaslandığında iç çekirdek daha iyi sarıldığı için daha yüksek sönümleme yüzdesine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Sıcaklık ölçümleri sonucunda döngüsel yükler altında kauçuğun içerisinde ısı değişimi tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Rubber material used in seismic isolation systems has a tendency to stiffen in cold climate conditions. Structural responses of rubber based seismic isolation bearings are known to be temperature dependent. The main focus of this research is to investigate the temperature related behavior shifts at a certain type of a rubber based seismic isolation system.This research is a complementary study to a recent experimental study on a newly developed seismic isolator called ?Ball Rubber Bearing? (BRB). BRBs can be easily manufactured as in the case of a standard rubber based bridge bearing and can provide adequate energy dissipation during an earthquake. However, structural response of BRBs at low temperatures has not been examined yet.In this research, behavior of BRBs exposed to different temperatures is examined under combined axial and cyclic lateral load. The performance of the specimens used in this study, ?Elastomeric Bearing? (EB) and ?Ball Rubber Bearing? (BRB) are compared with each other and also with previous researches conducted in this topic.The results indicated that BRBs show better performance at low temperatures in terms of energy dissipation compared to room temperature performance. Big size bearings have higher energy dissipation per cycle compared to small size bearings by reason of size effect. The higher damping percentage is observed at the small size bearings compared to big size bearings due to better confinement of the inner core. As a result of temperature records heat exchange is not detected in the rubber during cyclic loading.