Computational analysis for performance prediction of stirling cryocoolers
Stirling kriyojenik soğutucusu için performans tahmini amaçlayan yazılım geliştirilmesi
- Tez No: 285668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Stirling kriyojenik soğutucuları, yüksek verimliliklerinin yanı sıra küçük boyutlu,hafif, uzun ömürlü ve güvenilirlerdir. Bu özellikleri ile başlıca askeri donanımlardaolmak üzere çok geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Bu sebeple, bu soğutucularınçalışma performanslarının henüz tasarım aşamasında dikkatlice incelenmesigerekmektedir.Bu çalışma, Stirling kriyojenik soğutucuların simulasyonu için, ikinci derecedenanaliz yöntemlerine göre bir bilgisayar programı geliştirmeyi amaçlamıştır. Buradaasıl kaygı bu soğutucuların termodinamik, akışkanlar dinamiği ve ısı transferiözelliklerini canlandırmaktır. Bu hedef Urieli'nin (1984) stirling döngülü motorlariçin geliştirdiği yöntem izlenerek gerçekleştirilmiştir.Bu araştırmada Stirling kriyojenik soğutucusunun performans tahminini amaçlayanbir simulasyon gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Buna ek olarak sistemdeğişkenlerinin sistem üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu inceleme gözeneklirejeneratör ihtiva eden Stirling kriyojenik soğutucularını anlamada yardımcıolmaktadır. Sonuçlar, ikinci dereceden analiz metodu gerçekçi değerler verirkenbirinci dereceden analiz metodlarının çok iyimser kaldığını göstermektedir. Buna ekolarak, rejeneratör gözenekliliğinin ısı transfer özelliklerini olumlu etkilediği, ancakaynı zamanda sürtünmeden kaynaklanan kayıpları arttırdığı gözlemlenmiştir.Bu çalışma bir kriyojenik soğutucudaki kayıp mekanizmalarının iyi bir şekildeanlaşılmasını sağlanmıştır. Gerçekleştirilen sayısal analiz sistem parametrelerinintoplam performans üzerindeki etkilerinin incelenmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Stirling cryocoolers are required for a wide variety of applications, especially inmilitary equipment, due to their small size, low weight, long lifetime and highreliability considering their efficiency. Thus, it is important to be able to investigatethe operating performance of these coolers in the design stage.This study focuses on developing a computer program for simulating a Stirlingcryocooler according to the second order analysis. The main consideration is tosimulate thermodynamic, fluid dynamic and heat transfer behavior of Stirlingcryocoolers. This goal is achieved by following the route of Urieli (1984), whichwas focused on Stirling cycle engines.In this research, a simulation for performance prediction of a Stirling cryocooler isperformed. In addition to that, the effects of system parameters are investigated. Thisattempt helps to understand the real behavior of Stirling cryocoolers using porousregenerator material. Results implied that first order analysis methods giveoptimistic predictions where second order method provides more realistic datacompared to first order methods. In addition to that, it is shown that regeneratorporosity has positive effect on heat transfer characteristics while affecting flowfriction negatively.As a conclusion, this study provides a clear understanding of loss mechanisms in acryocooler. Performed numerical analysis can be used as a tool for investigation ofeffects of system parameters on overall performance