Transoceanic propagation of sumatra tsunamis and their effects on Maldives islands
Sumatra kaynaklı tsunamilerin uzak alan ilerlemesi ve Maldiv adalarına etkisi
  1. Tez No: 285669
  2. Yazar: HAKAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geçtiğimiz yıllarda tsunamilerin Hint Okyanusundaki olumsuz etkilerihissedilebilir derecede artmıştır. Bu konunun son zamanlarda yaygınolarak araştırılmaya başlanmasına rağmen, Hint Okyanusu' ndagerçekleşebilecek olan olası tsunamilerin uzak alan ilerlemelerinindeğerlendirilip yorumlanması gerekmektedir. Bu tezde, Maldivler veSumatra adaları ele alınarak, Hint Okyanusunda ortaya çıkabilecek olanolası bir tsunaminin uzak alan ilerlemesi analiz edilmeye çalışılmıştır. İlkaşamada, çoğrafi bilgi sistemlerinden faydalanılarak hazırlananbilgisayar programları kullanılmış ve incelenecek olan bölgenin hemdeniz taban topoğrafyası hem de kıyı alanı kara topoğrafyasına ait sayısalveriler elde edilip, düzenlenmiştir. İkinci aşamada, deprem seneryolarıarasından Maldiv adaları için en çok tehlike yaratabilecek olanlarseçilmiş ve tsunami hareketleri modellenmiştir. Buna bağlı olarak,tsunami dalgalarının uzak alan ilerlemeleri analiz edilmiş, Maldiv adalarıetrafında görülmesi muhtemel olan dalga yükseklikleri NAMI DANCEprogramı ile bulunmuştur. Son olarak, bulunan sonuçlardeğerlendirişmiş ve Hint Okyanusun da oluşabilecek olan tsunamilerinuzak alan ilerlemelerinin daha iyi anlaşılmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years the negative effects of tsunamis in the Indian Oceandramatically increased. Although, this subject became very popularlately, the far-field activities of tsunamis are needed to be evaluatedin Indian Ocean. In this thesis, Maldives and Sumatra islands wereemphasized to analyze the effects of the transoceanic propagation oftsunamis in Indian Ocean. At first, using GIS Based softwares, thegeographical data of the region were extracted and organized foranalyzing. Secondly, a worst earthquake scenario was initiated atSumatra which is located at a long distance from Maldives Islands.Then, corresponding effects of transoceanic tsunami were analyzedand accordingly coastal amplifications near Maldivian Islands werecomputed by NAMI DANCE. As a final step, an evaluation study wascarried out to understand the transoceanic propagation behavior oftsunamis in Indian Ocean and results were discussed.