Nonlinear analysis of a laminated glass plate with mixed boundary conditions using the finite difference method
Karışık sınır koşullarına sahip lamine cam plakanın sonlu farklar yöntemi ile doğrusal olmayan analizi
- Tez No: 968014
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZÜLFÜ AŞIK, PROF. DR. EBRU DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sonlu Farklar Yöntemi (FDM), kısmi diferansiyel denklemlerin çeşitli fiziksel problemlerde çözümünde yaygın olarak kullanılmaktadır; bunlar arasında katı mekaniği de yer almaktadır. Lamineli kompozit yapıların analizinde FDM, ağsız (meshless) çözümler elde edilmesine olanak sağlar. Lamineli camlar, iki sert malzeme ile aradaki yumuşak katmanlar şeklinde matematiksel olarak modellenebilir. Önceki çalışmalar, öncelikle simetrik sınır koşullarına sahip lamineli camları incelemiştir. Bu çalışmada, çözüm yöntemi, simetrik olmayan karışık sınır koşullarını ele alacak şekilde geliştirilmiş ve elde edilen sonuçlar Sonlu Elemanlar Yöntemi (FEM) simülasyonlarıyla karşılaştırılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Finite Difference Method (FDM) is widely used to solve partial differential equations in various physical problems, including solid mechanics. In the analysis of laminated composite structures, FDM enables meshless solutions. Laminated glasses can be mathematically modeled as alternating layers of two hard materials with soft interlayers. Previous studies have primarily focused on laminated glasses with symmetric boundary conditions. In this study, the solution method is extended to address unsymmetrical mixed boundary conditions, and the results are validated by comparison with finite element method (FEM) simulations.