Design and construction of a microwave plasma ion source
Mikrodalga plazma iyon kaynağı tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 285731
  2. Yazar: KAMİL ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BİLİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin konusu mikrodalga iyon kaynağı tasarımı ve üretimidir. Iyonlar, yoğun ve termal hidrojen plazması içinde üretilmistir. Plazma, 2.45 GHz frekanslı ve 700 Watt çıkış güçünde mikrodalga kaynağı kullanılarak oluşturulmuştur. Üretilmiş mikrodalga kaynağı, 50 Hz'lik frekans atımlı mikrodalga olusturmaktadır. Tasarlanan ve uretilen mikrodalga sistemi, payreks plazma kabı icinde hidrojen plazması üretmiştir. Ayrıca iyonları olusturulan hidrojen plazmasından çıkarmak için iyon çıkarma unitesi tasarlanıp üretilmistir. İyon çıkarma başarılmıştır. Plazma parametreleri çift Langmuir sondası ile, iyon akımı ise Faraday kabı ile ölçülmüştür. Tasarlanan iyon çıkarma ünitesi boyutları kullanılarak iyon yörüngeleri simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the designing and constructing a microwave ion source. The ions are generated in a thermal and dense hydrogen plasma by microwave induction. The plasma is generated by using a microwave source with a frequency of 2.45 GHz and a power of 700 W. The generated microwave is pulsing with a frequency of 50 Hz. The designed and constructed microwave system generates hydrogen plasma in a pyrex plasma chamber. Moreover, an ion extraction unit is designed and constructed in order to extract the ions from the generated hydrogen plasma. The ion beam extraction is achieved and ion currents are measured. The plasma parameters are determined by a double Langmuir probe and the ion current is measured by a Faraday cup. The designed ion extraction unit is simulated by using the dimensions of the designed and constructed ion extraction unit in order to trace out the trajectories of the extracted ions.