Using the science writing heuristic approach to promote student understanding in chemical changes and mixtures
Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının öğrencilerin kimyasal değişim ve karışım kavramlarını anlamalarını sağlamada kullanılması
  1. Tez No: 285737
  2. Yazar: SEVGİ KINGIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNEL, PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme (ATBÖ) yaklaşımının 9. sınıf öğrencilerin kimyasal değişim ve karışımlar ünitelerindeki kimya kavramlarını anlama düzeylerine ve kimya başarılarına etkisini geleneksel kimya öğretim yöntemine kıyasla incelemektir. Bir genel lisede iki öğretmenin girdiği dört sınıf araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Her öğretmenin bir sınıfı rastgele deney grubu olarak diğeri ise kontrol grubu olarak atanmıştır. Deney gruplarındaki öğrencilere ATBÖ yaklaşımı kullanılarak kimyasal değişim ve karışımlar konuları öğretilirken kontrol grubu öğrencilerine aynı konular geleneksel kimya öğretim yaklaşımı kullanılarak öğretilmiştir. Araştırmanın başlangıcında hem deney grubu hem de kontrol grubu öğrencilerine kimyasal değişim ve karışımlar konularında kavramsal anlamalarını ölçen bir kavram testi ve yine bu konulardaki başarılarını ölçen bir başarı testi uygulanmıştır. Bu testler aynı zamanda araştırma sonunda her iki gruptaki öğrencilere son-test olarak verilmiştir. Öğrencilerin kimyaya yönelik tutumlarını ölçen test bütün gruplara öğretimin başında uygulanmıştır. Araştırmanın bitiminde deney grubundan 13, kontrol grubundan da 8 öğrenci ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler Çok Değişkenli Kovaryans Analiz (MANCOVA) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçta, geleneksel yönteme kıyasla, ATBÖ yaklaşımının 9. sınıf öğrencilerin kimyasal değişim ve karışım kavramlarını anlama düzeylerinde daha etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, görüşmeden elde edilen sonuçlara göre deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundakilere kıyasla kimyasal değişim ve karışım kavramlarını anlamalarının daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Görüşme sonuçları, deney grubundaki öğrencilerin hem kimya dersine hem de ATBÖ yaklaşımına yönelik olumlu tutumlar geliştirdiklerini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the effect of Science Writing Heuristic (SWH) approach on 9th grade students? understanding of chemistry concepts and chemistry achievement in chemical changes and mixtures units. Four 9th grade classes taught by the two chemistry teachers from a public high school were selected for the study. Each teacher?s one intact class was assigned as the experimental group and the other class was assigned as the control group. Students in the experimental group were instructed by the SWH approach, while those in control groups were instructed with traditionally designed chemistry instruction. Tests measuring students? conceptual understanding and achievement in the units of chemical changes and mixtures were administered as pre-test and post-test to students in both groups, and a test measuring students? attitudes toward chemistry was administered to students in both groups at the beginning of the instruction. At the end of the instruction, semi-structured interviews were conducted with 13 students from experimental group and 8 students from control group. The quantitative data were analyzed by using Multivariate Analysis of Covariance (MANCOVA). The results revealed that the SWH approach was superior to the traditional approach on students? understanding of the concepts in the units of chemical changes and mixtures. In addition, interview results indicated that students in experimental group demonstrated better scientific understanding of chemical change and mixture concepts compared to those in control group. The interview results also showed that students in experimental group developed positive attitudes toward chemistry and SWH approach.