Proposal of a validation model for instructional simulators
Öğretimsel simulatörler için bir geçerleme modeli önerisi
  1. Tez No: 285739
  2. Yazar: HATİCE SANCAR TOKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY, DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmanın iki amacı vardır. Birincisi ağır vasıta şoförlerini ekonomik yakıt tüketimi konusunda eğitmek için üretilmiş Ağır Vasıta Simülatörünün geçerlemesini yapmaktır. İkincisi öğretimsel simülatörlerin geçerlemesinde kullanılacak bir model geliştirmektir. Bu amaç, literatür taraması sonucunda ortaya çıkmıştır çünkü öğretim amaçlı geliştirilen simülatörlerin geçerlemesinde kullanılacak yaklaşımların kategorilenmesi ve uygulanması ile ilgili anlaşmazlık bulunmaktadır. İki amacı gerçekleştirebilmek için, güncel çalışmada simülatör geçerleme yaklaşımları literatürdeki tanımlarına göre, ?Davranışsal?, ?Yüzeysel? ve ?Öğretimsel? olarak kategorilenmiş ve birleştirilmişlerdir.Karma ve Biçimlendirici araştırma yöntemleri veri toplamak için birlikte uygulanmışlardır. Simülatörü geçerlemek ve öğretimsel simülatörlerin geçerleme süreçlerinin karakteristiklerini araştırmak için bir lojistik ve nakliyat şirketinin 110 şoförü ekonomik yakıt tüketim eğitimine katılmışlardır. Veriler eğitim sırasında ve eğitimden 5 ay sonrasında olmak üzere iki aşama halinde toplanmıştır. Veri toplamak için nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin ikisi birden kullanılmıştır. Nitel veriyi analiz etmek için açık kodlama yöntemi ve nicel veriyi analiz etmek için SPSS istatistik yazılımı kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, simülatör gerçek modele 100% oranda benzemediği halde veya bazı kullanım problemlerine sahip olduğu halde, bütünsel olarak geçerlidir çünkü eğitim sırasında kendisinden bekleneni yapmaktadır. Ayrıca, çalışma sonuçları göstermektedir ki geçerleme konusundaki karar, öğretim amaçlarına göre belirlenmelidir; gerçeklik veya kullanım kolaylığına göre değil.
Özet (Çeviri)
There were two aims of the study. First one was to validate a truck simulator designed to train truck drivers on economic fuel consumption. Second one was to develop a simulator validation model for instructional simulators. This aim merged as a result of literature review since there is a controversy on the categorization and application of validation approaches. To accomplish two aims, the simulator validation approaches were categorized according to their descriptions in the literature, namely, ?Behavioral?, ?Face? and ?Instructional? validation and combined in the current study.Blending Mixed Methods Research Design and Designed Case Formative Research Design were employed together in order collect data. To validate the simulator and investigate the main characteristics of instructional validation process, 110 truck drivers from a logistics and transportation company participated to the economic fuel consumption training. The data were collected in two parts as during the training and 5 months after the training. Both quantitative and qualitative research approaches were used to collect data. To analyze the qualitative data, open coding analysis method were employed and quantitative data were analyzed using SPSS statistics software. According to the study results, although the Truck Simulator did not represent the real model in 100% percent or had some usability problems, it was valid in overall since it did what it was supposed to do during the training. Also, the results of the study showed that the validation determination should have been done according to the instructional goals; not the reality or usability of it.