The route map of Turkish international contracting services-Lessons learnt and recommendations for the future
Türk yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin yol haritası-Edinilen dersler ve geleceğe yönelik tavsiyeler
  1. Tez No: 285751
  2. Yazar: AYDIN SAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türk firmalarının 1970'lerde başlayan yurtdışı müteahhitlik hizmetleri, Türk inşaat sektörü ve Türk ekonomisi açısından oldukça önemlidir. 1970'lerden günümüze kadar ekonomik, politik ve sosyal faktörler neticesinde yıllık bazda artış ve azalışlar gösteren yurtdışı müteahhitlik hizmetleri, günümüzde 1972 yılındaki seviyesine göre çok önemli bir artış göstermiştir. 1972-2010 yılları arasındaki 38 senelik dönemde Türk müteahhitleri yurtdışında pek çok ülkede sayısız projeyi başarı ile tamamlamıştır. Geçmişte ve günümüzde yakalanan bu başarı Türk müteahhitlik sektörünün hedeflerini büyütmesini ve oldukça iddialı rakamları kendisine hedef olarak belirlemesini sağlamıştır.Geçmişten günümüze bu süreç içerisinde Türk firmaları yakaladıkları fırsatların yanında pek çok güçlük ve problemle de karşılaşmış; bunlardan pek çok dersler çıkararak önemli tecrübeler edinmiştir. Bu çalışma, geleceğe yönelik ciddi ve iddialı hedefleri bulunan Türk inşaat sektörünün geçmişte karşılaştığı fırsatlar ve problemler neticesinde edindiği dersleri incelemeyi amaçlamaktadır. İnşaat sektörünün mevcut başarısını koruması ve gelecek hedeflerini yakalaması için sektörün edindiği dersler ışığında neler yapılması gerektiğinin belirlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
International contracting services of the Turkish construction companies started at the beginning of 1970s have great importance on Turkish construction sector and Turkish economy. With increasing and decreasing annual amounts from 1970s to the present date due to several economic, political and social factors; international contracting services showed a tremendous increase compared to the 1972 level. In the 38-years period between 1972 and 2010, Turkish contractors completed a lot of projects in different countries with a great success. The success achieved in the past and today led the Turkish construction sector to expand its goals and to set quite ambitious figures as its future targets.Within this period from past to the present, in addition to the opportunities, Turkish companies also faced a lot of difficulties and problems; and gained a considerable experience from the lessons learnt from them. This study aims to investigate the lessons learnt as a result of opportunities and problems faced by the Turkish construction sector -that has serious and ambitious targets for the future. In the light of these lessons learnt, it is targeted to define what has to be done for retaining the current successful position of the sector and achieving its future goals.