Ga1-xAlxAs kuantum çukurlarında yüklü parçacıkların davranışları
  1. Tez No: 28577
  2. Yazar: HÜLYA METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir-boyutlu model periyodik potansiyellerdeki bağlı ve rezonans durumlarını inceledik. Beş kuantum çukuru için bağlı durumlar, on kuantum çukuru için de rezonans enerjileri gösterildi. Ayrıca periyodik olmayan simetrik beşli-bariyer yapılarda rezonant tunelling teorik olarak çalışıldı ve geçirgenlik katsayısı için analitik ifadeler türetildi. Bundan başka merdiven tipi potansiyellerde bağlı durum enerjileri ve bunların lokalizasyonu incelenmiştir. 34S.JÜKSEKdSRETJ>f *ı ANTASYGH L_
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Li this study, we have investigated the bound and resonance states in a one - dimensional periodic potential model. We have also investigated bound energy states for five quantum wells, and the resonance energy states for ten quantum wells. In addition, resonant tunnelling is studied theoretically in a symmetrical rectangular quintuple-barrier structures, and analtytical expressions of the transmissions coefficient are derived. Finally, the bound states and their localization in a ladder type potantial have been investigated. n