Sivas Valisi Mehmet Memduh Paşa
Sivas Governor Mehmet Memduh Pasha
- Tez No: 285770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Osmanlı Devleti yüzyıllar süren varlığında oldukça geniş bir alana yayılmış, doğal olarak bu geniş alan ve zaman hükmettiği kişiler ve toplumlar çeşitlilik arz etmiştir Bu geniş çalışma alanı içerisinde Mehmet Memduh Paşa ve Sivas Valiliği araştırmamızın temelini oluşturmaktadır. Bu temel bağlamında Memduh Paşa'nın Sivas Valiliği yaptığı zaman dilimi içerisinde Sivas'taki sosyal kültürel, ekonomik yaşam hakkında bilgi de yer almaktadır. Şayet araştırmamız Osmanlı Devletinin belirli bir dönemini yansıtan bir tabloya benzetilirse bu tablodaki resim Memduh Paşa ve Sivas Valiliğini yansıtırken çerçevenin birinci çıtası ailesi-hayatı ikinci çıtası saraydaki görevleri üçüncü çıtası taşradaki görevleri dördüncü çıtası ise dahiliye nazırlığıdır diyebiliriz.Tarafsız ve bilimsel olabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalıştığımız bu araştırmamızda Osmanlı idari yönetimi içerisindeki vilayet yönetimini bir bürokratın yaşamından izlerle aydınlatmaya çalıştık. Bu çalışmayla Osmanlı Tarihine küçük de olsa bir katkıda bulunabildiysek gerçekten kendimizi mutlu sayacağız.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, in the presence of centuries, long spread over a wide area. Naturally in this wide area and time , the Empire was dominated by diverse individuals and communities. In this extensive work area our research isbthe bases of Mehmet Memduh Pasha and Sivas Governing.In the context of this fundamental, within the time frame of governor Memduh Pasha about Sivas social, cultural, economic life informations also included.If we compare our investigation into a tablet hat reflects a certain period of Ottoman Empire, The Picture of this table while reflects Memduh Pasha and Sivas Governing We can say the first strip of the frame his family and his life, second strip his duties in the palace, third strip in the upstate tasks, fourth strip is Department of the interior.We tried to clarify our best to be objective and scientificin this study with traces the life of a breaucrat.Otoman Administrive Management in the provincial administration.If We contribute a small to the history of the Ottoman with this study We will be really happy ourselves??