Türkiye'de fizyoterapistlerde tükenmişlik, iş doyumu ve yaşam kalitesi düzeylerinin araştırılması
Investigation of physiotherapists' burnout, job satisfaction and quality of life levels in Turkey
- Tez No: 285784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de farklı klinik ortamlarda çalışan fizyoterapistlerin tükenmişlik, iş doyumu ve yaşam kalitesi seviyelerini belirleyerek ilgili faktörlerin bu parametreler üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya devlete bağlı kurumlarda, özel rehabilitasyon merkezlerinde, özel dal merkezlerinde çalışan ve akademisyen olarak görev yapan, yaş ortalamaları 28,35 ± 5,73 olan 439 gönüllü fizyoterapist katılmıştır. Çalışma kapsamında fizyoterapistlerin demografik ve mesleki bilgileri alınmış, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile tükenmişlik düzeyleri, İş Doyum Ölçeği ile iş doyum düzeyleri, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Anketi ile yaşam kaliteleri değerlendirilmiştir. Çalışmamıza katılan fizyoterapistlerin; 114'ü (%26) devlete bağlı kurumlarda, 193'ü (%44) özel rehabilitasyon merkezlerinde, 111'i (%25,2) özel dal merkezlerinde çalışmakta ve 21'i (% 4,8) akademisyen olarak görev yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine burnout, job satisfaction and quality of life levels and the effects of related parameters on these levels in physiotherapists working in different clinical environments in Turkey. 439 volunteers, with an average of 28, 35 ± 5,73 years, working at public hospitals, private rehabilitation centers and private outpatient centers were included in study. After gathering demographic and occupation related data, level of burnout, job satisfaction and quality of life were evaluated using Maslach Burnout Inventory, Job Satisfaction Questionnaire and World Health Organization Quality of Life Questionnaire, respectively. Of the physiotherapists included in the study, 114 (%26) were working at public hospitals, 193 (%44) were working at private rehabilitation centers, 111 (%25, 2) were working at private health centers and 21 (%4,8) were working as an academic staff. A positive correlation was found between total job satisfaction and professional competency; while, analysis showed that job satisfaction was negatively correlated with the lack of regulatory occupational laws (p0,05).