Farklı alanlarda çalışan fizyoterapistlerde mesleğe bağlı kas iskelet sistemi yaralanmaları yorgunluk ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between occupational musculoskeletal injuries, fatigue and burnout levels in physiotherapists working in different departments
- Tez No: 821050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Fizyoterapi mesleğinin temel unsurunun insan olması, fizyoterapistlerin çalışma hayatlarını yoğun stres altında gerçekleştirmelerine sebep olmaktadır. Bu doğrultuda çalışmamızda; farklı alanlarda çalışan fizyoterapistlerde mesleğe bağlı kas iskelet yaralanmaları, yorgunluk ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız Türkiye Fizyoterapistler Derneği'ne (TFD) bağlı fizyoterapistler, gönüllülük esasına göre dahil edilerek yürütülmüştür. Devlet hastanesi (n=43), özel hastane (n=54) ve özel eğitim ve rehabilitasyon (n=53) olmak üzere üç grupta incelediğimiz çalışmamızda; yaralanma varlığı ve bölgesi sosyodemografik form üzerinde toplanmış, yorgunluk için Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), tükenmişlik düzeyleri için ise Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) kullanılmıştır. 150 fizyoterapist ile yaptığımız çalışmamızın yaş ortalaması 28,15 ± 3,883 olup, çalışma yılı ortalaması 4,54 ± 2,980'dir. Katılımcıların kas iskelet sistemi yaralanma varlığı ortalaması %42,1; YŞÖ ortalaması 40,47 ± 9,9854 ve MTÖ alt ölçeklerinin ortalamaları; Duygusal Tükenme (DT) 19,11 ± 5,687, Duyarsızlaşma (D) 6,69 ± 3,951 ve Kişisel Başarı Noksanlığı (KBN) 22,25 ± 4,340 bulunmuştur. Kas iskelet sistemi yaralanma varlığı ile YŞÖ ve MTÖ arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. YŞÖ ile MTÖ alt başlıkları DT (r=0,339) ve D (r=0,355) pozitif yönlü zayıf ilişki bulunurken MTÖ alt başlığı KBN (r=-0,269) arasında negatif yönlü zayıf ilişki bulundu. MTÖ alt başlıkları DT ile D (r=0,437) pozitif yönlü zayıf ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the basic element of the physiotherapy profession is human causes physiotherapists to carry out their working lives under intense stress. In this direction, we aimed to examine the relationship between occupational musculoskeletal injuries, fatigue and burnout levels in physiotherapists working in different departments. Our study was carried out with physiotherapists affiliated to the Turkish Physiotherapists Association (TPA) on a voluntary basis. We analyzed it in three groups: state hospital (n=43), private hospital (n=54), and special education and rehabilitation centers (n=53). In our study; the presence and region of injury were asked on the sociodemographic form, the Fatigue Severity Scale (FSS) was used for fatigue and the Maslach Burnout Scale (MBS) was used for burnout levels. We conducted our study with 150 physiotherapists. The mean age of the participants was 28.15 ± 3.883, and the average working year was 4.54 ± 2.980. The mean presence of musculoskeletal injury of the participants was 42.1%. The mean of the FSS was 40.47 ± 9.9854 and the mean of the MBS subsection was, Emotional Exhaustion (EE) 19.11 ± 5.687, Depersonalisation (DP) 6.69 ± 3.951, and Personal Accomplishme (PA) 22.25 ± 4.340. No significant correlation was found between the presence of musculoskeletal injury and the FSS and MBS. A weak positive correlation was found between the FSS and MBS subsection EE (r=0.339) and DP (r=0.355). A weak negative correlation was found between MBS subsection PA (r=-0.269). MBS subsections EE and DP (r=0.437) were found to have a weak positive relationship.