Perdelenmiş coulumb alanında yüklü-sert-küre sistemi için OZ denkleminin MSA çözümü
- Tez No: 56070
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEHRA AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET «PERDELENMİŞ COULOMB ALANINDA YÜKLÜ-SERT- KÜRE SİSTEMİ İÇİN OZ DENKLEMİNİN MSA ÇÖZÜMÜ" Bu tezde lokalize olmuş elektronların oluşturduğu iyonik kümelerin bağlanma enerjisi ile metalik elektronlar tarafından perdelenen iyonik bileşiğin fazladan serbest enerjisi arasındaki bir dengeyle düzenlenen ergimiş metal-metal halojenür çözeltilerinde meydana gelen metal-nonmetal (M- NM) geçişi için yapılan bir teori ayrıntılı olarak incelendi. Modelde geçiş, perdeleme uzunluğunun kompozisyona bağlılığı ile verildi. Teorinin; Thomas-fermi perdelemesi kullanıldığında ve Ornstein Zernike (OZ) doğrudan korelasyon fonksiyonlarının bir yaklaşık ifadesi altında, ortalama küresel yaklaşıklık modeli (MSA) çerçevesinde bir analitik çözümü uzun hesaplamalar sonucu elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“MEAN SPHERICAL APPROXIMATION (MSA) SOLUTION OF ORNSTEİN ZERNİKE (OZ) EQUATION İN A CHARGED HARD SPHERE SYSTEM WITH SCREENED COULOMBİC INTERACTIONS”We outlined a theory for the metal-non-metal transition occuring solutions of alkali metals in molten alkali halides as governed by a balance between the binding of ionic clusters by localized electrons and the excess free energy of an ionic assembly screened by metallic electrons. In the model the transition was driven by the composition dependence of the screening length. When Thomas-Fermi screening was used, the theory was amenable to an analitic solution within the mean spherical approximation by using OZ direct correlation functions. 30