Ticari bankalarda fon yönetimi ve fon yönetiminde karşılaşılan finansal riskler
Treasury management in the commercial banks and financial risks in treasury management
- Tez No: 285817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN BARAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Küreselleşen finansal piyasalar ve artan oynaklık bankaların kâr maksimizasyonu davranışını gerçekleştirirken bir takım risklerle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Bankaların fon yönetimleri getiri ve riski ilişkilendirmekte; bunların arasında optimum dengeyi kurmayı ve riskleri doğru analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada bankalardaki nakit ve nakit benzeri varlıkların yönetimini gerçekleştiren fon yönetimlerinin karşılaştığı finansal risklerin açıklanması, hesaplanması ve sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bankalarda fon yönetiminin en sık karşılaştığı finansal risk çeşidi, piyasa riskidir.Riske maruz değer, elde tutulan portföy ya da varlığın değerinde belli bir zaman dilimi içinde ve belli bir olasılıkla meydana gelebilecek maksimum değer kaybının öngörüsüne dayanan bir kavramdır. Çalışmada banka portföyünün piyasa riski parametrik riske maruz değer yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Riske maruz değer analizinde hem sabit varyans hem de değişen varyans yöntemiyle ölçümle yapılmıştır. Değişen varyans ve sabit varyans ile hesaplanan riske maruz değerleri karşılaştırılmış ve oluşturulan modelin uygunluğu için geriye dönük test uygulanmıştır. Bunun yanı sıra marjinal riske maruz değer ve ortalama getiri sonuçlarına göre portföydeki hangi varlıklar için nasıl bir politika ya da strateji uygulanması gerektiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization of the financial markets and increase in the volatility, cause standing against with some type of risks in order to realize the profit maximization behavior of the banks. The treasury?s of the banks link income and risk, aim to establish the optimal balance between them and analyze the risks straightforward. The purpose of the study is to define and calculate the financial risks and compare the results, which the treasury?s execute the cash and cash alike assets in the banks are facing through. The most common type of financial risk for the treasury within the banks, is the market risk.Value at risk is a signification depending on the maximum value lost estimation, which could be revealed in value of the portfolio on hand or the asset within a certain time frame and possibility. In the study, market risk of the bank portfolio is calculated by use of parametric value at risk methodology. In value at risk analysis, the measurement is done either by fixed variance or variable variance methodology. Value at risk values calculated with the valuable variance and fixed variance are compared and due to the convenience of the model created, backtesting is applied. Moreover, regarding marginal value at risk and average income results it is investigated that, what kind of strategy or policy should have been implemented.