The intelligence analysis of PKK/KCK-PYD/YPG relationship
PKK/KCK-PYD/YPG ilişkisinin istihbarat analizi
  1. Tez No: 896651
  2. Yazar: OSMAN HIZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin konusu PKK/KCK terör örgütü ile PYD/YPG yapılanması arasındaki ilişkinin istihbarat analizidir. Tezde araştırma sorusu“PKK/KCK terör örgütü ile PYD/YPG arasında doğrudan bir ilişki var mıdır?”olarak belirlenmiştir. Tezin amacı PKK/KCK terör örgütü ile PYD/YPG yapılanması arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaca ve araştırma sorusunu cevaplamaya yönelik ilk olarak literatür taraması yapılmıştır. Literatürde PKK terör örgütü üzerine yazılmış materyaller ile PKK terör örgütünün örgütsel dökümanları incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak mülakat ve döküman analizine başvurulmuştur. Geçmişte PKK terör örgütü içerisinde silahlı faaliyet yürütmüş bir şahıs ile PYD/YPG yapılanması içerisinde farklı görevlerde bulunmuş üç şahıs ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 1978 yılında kuruluşu ilan edilen PKK terör örgütünün kurucusu Abdullah ÖCALAN'ın 1979 yılında Suriye'ye çıkışının ardından Suriye sahasını kullanarak örgütleme faaliyetleri yürütmesine değinilmiş ve Abdullah ÖCALAN'ın Suriye'den çıkışı ve yakalanışı sonrasında paradigma değişikliğine giden PKK terör örgütünün KCK yapılanmasını oluşturmasıyla beraber KCK yapılanması altında Suriye uzantısı olarak PYD'nin kuruluşunun gerçekleştirildiği açıklanmıştır. Suriye'de 2011 yılında ortaya çıkan iç savaş sonrası yaşanan gelişmelerle PYD/YPG tarafından Türkiye-Suriye sınırının tamamını da içine alacak şekilde Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan“Kuzey Suriye Federasyonu”projesinin Abdullah ÖCALAN tarafından ortaya konulan“Demokratik Konfederalizm”fikri çerçevesinde hayata geçirilmeye çalışıldığı açıklanmıştır.“Kuzey Suriye Federasyonu”projesine karşılık olarak Türkiye tarafından PYD/YPG'ye yönelik sınır ötesi askeri operasyonlar düzenlenmiş, bu operasyonlar sırasında PKK/KCK terör örgütünün yayın organları üzerinden terör örgütü yöneticileri ve yapılanmaları tarafından yapılan açıklamalar ile Avrupa'da PKK/KCK terör örgütü tarafından gerçekleştirilen gösterilere dair haberler döküman analizi kapsamında incelenmiştir. Tüm bunlar üzerinden PKK/KCK terör örgütü ile PYD/YPG arasında eylemsellik, söylem, propaganda, organizasyonel ve recruitment bazında ilişkiler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the intelligence analysis of the relationship between the PKK/KCK terrorist organization and the PYD/YPG structure. The research question in the thesis is determined as“Is there a direct relationship between the PKK/KCK terrorist organization and the PYD/YPG?”The aim of the thesis is to reveal the relationship between the PKK/KCK terrorist organization and the PYD/YPG structure. In order to answer this purpose and research question, a literature review was first conducted. Materials written on the PKK terrorist organization in the literature and the organizational documents of the PKK terrorist organization were examined. Interviews and document analysis were used as research methods. Interviews were conducted with a person who had carried out armed activities in the PKK terrorist organization in the past and three individuals who had held different positions in the PYD/YPG structure. In addition, it was mentioned that Abdullah ÖCALAN, the founder of the PKK terrorist organization, which was declared to be established in 1978, carried out organizational activities using the Syrian field after his departure to Syria in 1979, and it was explained that the PKK terrorist organization, which underwent a paradigm shift after Abdullah ÖCALAN's departure from Syria and capture, formed the KCK structure and the PYD was established as the Syrian extension of the KCK structure. It has also been explained that the“Northern Syrian Federation”project, which was attempted to be established by the PYD/YPG in northern Syria in a way that would include the entire Türkiye-Syrian border following the developments that emerged in Syria in 2011, was being implemented within the framework of the“Democratic Confederalism”idea put forward by Abdullah ÖCALAN. In response to the“Northern Syrian Federation”project, Türkiye has conducted cross-border military operations against the PYD/YPG, and during these operations, the statements made by the leaders and structures of the terrorist organization through the media outlets of the PKK/KCK terrorist organization and the news about the demonstrations carried out by the PKK/KCK terrorist organization in Europe have been examined in terms of document analysis. Through all these, the relations between the PKK/KCK terrorist organization and the PYD/YPG in terms of action, discourse, propaganda, organization and recruitment have been revealed.