Yeni bir alternatif mekân önerisi ve bu mekân içinde bir oyun tasarımı (proje sunumu)
A new recommandation of an alternative space and a play design for this space
- Tez No: 285910
- Danışmanlar: PROF. BENGİ BUGAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsanlık tarihiyle yaşıt olan tiyatronun tarihi, mekânsal anlamda kayıtlara bakıldığında, kaynaklar bizi antik Yunan uygarlığına götürmektedir.Kent devletlerinin hüküm sürdüğü Akdeniz de ki bu coğrafyada, M Ö 5-6 yüzyıllarda tiyatro için yapılan mekânlarla karşılaşmaktayız. İlk başlarda bahar bayramı olarak kutlanan Dionysos şenliklerinden evrensel bir törene dönüşen tiyatro ve bunun devamında da tiyatro mekânlarını ortaya çıkarmıştır. Dağ yamaçlarına inşa edilen anfi tiyatrolar, Roma döneminde yerini, inşaat sisteminin gelişmesiyle katlı, merdivenli tiyatro binalarına bırakmıştır. Tiyatro mekânları açısından üretimden uzak bir Ortaçağ sürecinden sonra, Rönesans dönemiyle birlikte tiyatro mekânları, salonlarda ve kapalı mekânlarda inşa edilmeye başlandı. Elizabeth dönemi tiyatro mekânlarının tiyatral mekân anlamında yapıyı bir karaktere oturtması o dönemdeki yazar ve eserlerin gelişmişliğine işaret etmekteydi. İtalyan çerçeve sahnenin etkisi tüm Avrupa'yı sararak gelişimini tamamlama adına büyük bir aşama kat etmeye başlamıştır. 20 yüzyılla birlikte çağdaş tiyatro kendini ifade edebilecek çağdaş mekânlar aramaya başlar. Türkiye'de ki arayış 1960'lar dan sonra kendini belli etmiş ve 1990'lar da daha aktif hale gelmiştir.Bu araştırmalar doğrultusunda, çağdaş tiyatronun gereksinimlerine cevap verecek, çağdaş ve deneysel felsefesiyle örtüşen, alternatif bir mekân üzerinde çalışmalar başlamış ve tasarlanmıştır. Yapılan bu mekân üzerinde Bertolt Brecht'in ? Galileo Galilei? adlı oyunun tasarımı yapılmaya çalışılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Tiyatro, Mekân, Alternatif, Çağdaş, Dekor, Tasarım
Özet (Çeviri)
When we look at the history of theatre which is as old as the history of mankind in a spatial context, we will encounter the Ancient Greek civilization.In this Mediterranian civilization which constituted of city states, we can see theatre structures dating back to 600-500 BC. Theatre which started as ?Bacchanalia?, the Dionysos festival, later formalised and brought out the need for theatre structures. Theatron which was built on the slope of a hill in Ancient Greece, later in Roman period left its place to multi-storey structures along with the advancements in constructing and architecture. After a long unproductive period in terms of theatre structures in the Middle Ages, in Renaissance period theatre spaces began to be constructed indoors or as enclosed structures. Theatres of the Elizabethean period characterized with a certain structural plan, which showed the development and success of English Renaissance drama. The proscenium stage of the Italian Renaissance spread in whole Europe to stay as the most common stage used in the West. Along with the 20th Century the search for new theatre spaces, suitable to the needs of contemporary drama began. In Turkey this quest was noticable after 1960?s and was more active in 1990?s.With the guidance of this research, the designs of an alternative theatre space which corresponds to contemporary and experimental theatre philosophy and can be an answer to the necessities of contemporary theatre began. On this structure the stage design for Bertolt Brecht?s ?Galileo Galilei? was realized.KEYWORDS: Theatre, Space, Alternative, Contemporary, Stage Design