Kemal Sünder, flüt ve piyano için Sonatın; Ekrem Zeki Ün, flüt ve piyano için sonat; Ekrem Zeki Ün, Yunus'un Mezarında
Sonatine for Flute and Piano by Kemal Sünder; Sonata for Flute and Piano by Ekrem Zeki Ün; Yunus'un Mezarında by Ekrem Zeki Ün
- Tez No: 285919
- Danışmanlar: DOÇ. AYLA ULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu eser metninde Kemal Sünder ve Ekrem Zeki Ün'ün yaşam öyküsü ve yapıtları hakkında bilgi verilmiş, flüt ve piyano için olan Kemal Sünder Sonatin, Ekrem Zeki Ün Sonat, Ekrem Zeki Ün Yunus'un Mezarında adlı yapıtların analizlerine yer verilmiş ve yoruma yönelik teknik çalışmaları değişik yöntemler ile örneklendirilmiştir.Yukarıda sözü edilen yapıtların yer aldığı bu eser metninde, çağdaş müziğimizin önemli bestecilerinden olan Kemal Sünder ve Ekrem Zeki Ün'ün besteci kimliklerinin daha iyi kavranması ve bu yapıtları seslendirecek olan yorumculara bir çalışma kılavuzu oluşturarak yol gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life stories Kemal Sünder?s and Ekrem Zeki Ün?s, progression of compositions and information about their works are explained. Works that are called Kemal Sünder Sonatin, Ekrem Zeki Ün Sonat and Ekrem Zeki Ün Yunus'un Mezarında which are written for flute and piano, are technically analyzed and interpretation-oriented technical works are exemplified with different methods.In this study which contains above-mentioned works, to give a better understanding of Kemal Sünder?s and Ekrem Zeki Ün?s, identification of their compositions and to guide performers who play their works by preparing a workbook are intended.