Trend öngörüsü ve moda dinamikleri
Trend forecasting and fashion dinamics
- Tez No: 285918
- Danışmanlar: PROF. KEMAL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüzün popüler olgularından biri olan trend kavramı yaşamı ilgilendiren hemen her alanda kullanılmaktadır. Giyim, aksesuar veya ev dekorasyonu mağazalarına girdiğimizde modadaki en son trendler karşımıza çıkmaktadır. En yeni motiflerin, renklerin, kumaşların ve giysilerin ne olacağına kim karar veriyor? Bu konseptler nereden gelmektedir? Satış sezonundan ne kadar önce bu trendler belirleniyor? Bir sonraki yılın modası ne olacak? Moda endüstrisi bu sorulara cevap bulabilmek için trend takibine önem verip, taleplerin ne yönde değişebileceğini değerlendirip, değişim rüzgarlarını yakalamakta usta bir beceriye sahip olmalıdır. ?Trend Öngörüsü ve Moda Dinamikleri? başlıklı çalışma, trend kavramının tasarım, üretim, kullanım ve tüketim süreçleri açısından incelendiği, trend öngörüsü, modada karakterlerin rolü, tekstil ve giyim endüstrisinde öngörü, küresel tüketici trendleri tahmini, moda tanımlamaları, moda dinamikleri, tekstilde gelişmeler, tekstil geliştirmede yenilik kaynakları, sezon trendlerinin araştırılması başlıklı bölümlerden oluşmaktadır.Bu çalışmada trendlerin moda endüstrisindeki yerini ve önemini görmekteyiz. Tezde ortaya konan sonuçlar, tasarım eğitimi için trend öngörüsü alanında kapsamlı bilgiyi sunarak, moda yönelimlerine ilişkin çok yönlü bakış açısında sahip olmayı ve öngörü yeteneğinin geliştirilebilmesine yardımcı olacak anahtar kavramlar hakkında bilgilendirmeyi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The term of trend as one of the most popular phenomena of today has been used in almost all fields concerning with life in general. When entering to any apparel, accessories and home decoration stores, the latest trends of fashion appear before us. Who will decide what will be the newest patterns, colours, fabrics and clothes? Where do these concepts come from? How long before the sales season starts are these trends determined? What will the next year?s fashion be? In order to find answers for these questions, fashion industry should give importance to the trend follow-up, assess which way demands will change and have a masterful skill for catching up the wind of change.The study under the heading of ?Trend Forecast and Fashion Dynamics? is consisted of the exploration of ?trend? concept from the perspectives of design, production, usage and consumption processes and chapters on trend forecast, roles of characters in fashion, forecasting in textile and apparel industry, forecast of global consumer trends, fashion definitions, fashion dynamics, developments in fashion, innovation sources in textile development and investigating seasonal trends. In this study we see the place and significance of trends in the fashion industry. Results obtained in this thesis has provided us with having information about key concepts to help the development of forecasting skills and to have the multifaceted point of view related to fashion tendencies by introducing comprehensive information for design education in the field of trend forecast.