Görsel tasarım açısından fen ve teknoloji dersi yazılımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of science and technology lesson software in terms of visual design
- Tez No: 286015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. OĞUZ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, İlköğretim Fen ve Teknoloji dersi yazılımlarının görsel tasarım özelliklerinin değerlendirilmesidir. Araştırma 2008-2009 öğretim yılının bahar yarıyılında, Çukurova Üniversitesi Ceyhan Meslek Yüksekokulunda Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Programı öğrencileri ile yapılmıştır. Bu araştırmada yarı-deneme modellerinden biri olan eşitlenmemiş kontrol gruplu model uygulanmıştır. Araştırmada yansız atama ile iki ayrı sınıf deney ve kontrol grubu olarak kullanılmıştır. İlköğretim Fen ve Teknoloji dersi yazılımlarından Bilden, Eurosoft, Kraker ve Zambak yazılımlarına ulaşılmıştır. Kontrol ve deney gruplarına ön-test ve son-test uygulanmış ve dört ayrı ilköğretim 7. sınıf. Fen ve Teknoloji ders yazılımı öğrencilerin görüşlerine sunulmuştur.Çalışma grubunu, Çukurova Üniversitesi Ceyhan Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama programında bulunan, II. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Normal öğretim sınıfı Kontrol grubu, İkinci öğretim sınıfı ise Deney grubu olarak atanmıştır. Bu araştırmanın örneklemini her sınıftan 20 öğrenci olmak üzere toplam 40 öğrenci oluşturmuştur Kontrol grubu 20 öğrenciden ve Deney grubu 20 öğrenci olmak üzere toplam 40 öğrencidir.Verileri toplamak için ?Görsel Tasarım Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesi için, SPSS 17.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Yazılımlar arasında yapılan karşılaştırılmalarda tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Deneysel grup ile kontrol grubu arasında ?Görsel Tasarım Ölçeği? konularında farklılık olup olmadığı da araştırılmıştır. Bu verilerin değerlendirilmesinde iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır.Çalışmanın sonucunda görsel tasarım açısından, yazılımlar arasında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Yazılımlar ile yapılan çalışmalar sonucunda görsel tasarım ölçeğine göre Deney ve Kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is the evaluation of special features? visual design of science and technology course software in elementary education.This study is applied in 2008-2009 spring education year in Çukurova University, Ceyhan Vocational Institution of higher education. Quasi-Experimental method is used in this study. Experimental and Control groups were chosen neutrally used in this study. Elementary Science and Technology soft wares, Bilden, Eurosoft, Kraker ve Zambak were reached. Pre test and Post Test were applied with control and experimental groups and four different elementary seventh grade soft ware were presented the students for their ideas.Working group is the second class? students of Çukurova University, Ceyhan Vocational Institution of higher education. Normal education class is control group and the second education class is experimental group.The sample of this study is forty students. Experimental group is twenty students and control group is twenty students.?Visual Design Scale? was used for collecting the results. At the end of the study, Statistical Package Program for Social Sciences (SPPS 17.0) was used for analyzing the results. One way Anova used for the comparison between the softwares.It is researched whether or not makes difference between the experimental and control group. Two way Anova was used for these results. At the end of the study, according to Visual Design, It is determined that there are significant differences between the soft wares and there is not a significant difference according to visual design scale between experimental and control groups.