Tarihsel gelişimi içinde insan kaynakları yönetimi anlayışı, amaçları ve fonksiyonları üzerine Çukurova bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerde bir araştırma
An empirical research on the firms of the Çukurova region to understand their human resources management view, aim and function from the historical perspective
  1. Tez No: 286034
  2. Yazar: HALİL DERİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşletmeler günümüz rekabet ortamında insan gücünün etkin ve etkili kullanılmasının yolunun insan kaynakları yönetimine verilen önemden geçtiğini farklı aşamalardan geçerek anlamıştır. Bugün mevcut yönetim anlayışında insanın sadece bir üretim girdisi olarak görüldüğü klasik yönetim zihniyetinden çok uzaklaşılmış, işgücü olarak insanın işletmelerin yaşayan soluk alıp veren bir parçası olduğu ve eğer o iyi ve sağlıklı olmazsa işletmelerin de başarılı olamayacağı anlaşılmıştır.Bu çalışmada insan kaynakları yönetiminin geçtiği süreçler yazın taraması yapılarak tartışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde insan kaynakları tarihini teşkil eden personel yönetimi zihniyeti ve dönemi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçişin dinamiklerine yer verilmiştir. Teorik olarak incelemenin son bölümünde insan kaynakları yönetimi tüm yönleri ile ele alınmıştır.Teorik incelemenin ardından, Çukurova Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerin insan kaynakları yöneticileri ile bölgenin insan kaynakları uygulamaları haritası çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu nedenle çalışmanın uygulama kısmının keşifsel olduğu ve mevcut durumu tanımlamaya yönelik olduğu söylenebilir.Çalışma sonucunda işletmelerin insan kaynakları yönetimi uygulamalarının eğitimli ve genellikle genç ve kadınlar tarafından yerine getirildiği görülmektedir. Çalışmada insan kaynakları yöneticilerinin hemen hemen tüm insan kaynakları fonksiyonlarını kullanmakla beraber henüz gerek kriz nedeniyle gerekse bütçe nedeniyle tam olarak kurumsallaşamadığı işletmeden işletmeye farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
After different development phases, it is understood by the nowadays business runners, that to effectively and efficiently usage of the human resource is only possible by the acceptance of significance of the human resources management. Existed management philosophy is far away from classic management approach which accept human as only a production input. It is understood that as a lively part of the business, employees are required to be healthy and good to realize aimed successful businesses.The development stages of the human resource management are discussed by the literature review. In the first part, as a history of human resources management personnel management is investigated. In the second part dynamics, those bring personnel management to human resource management are defined and discussed. In the last theoretic part of the study, human resource management is deeply investigated. After the literature review, it is aimed that to understand the map of the Cukurova region human resource management by the human resource experts and managers. So the research of this study is explorative and descriptive. The result of the study shows that human resource experts are mostly female, young and well educated. The result of the study shows that, human resource functions are vary from business to business either financial crisis or budget and not institutionalized yet.