Mimari yön bulma sorununa yönelik model önerisi: IMIN
A solution model for architectural navigation: IMIN
- Tez No: 291973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Science and Technology, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bilgi iletişim sistemlerinin gelişmesi ile birlikte kavramların birçoğu sayısal bir hale dönüşmektedir ve bu da ihtiyaçlara bağlı olarak gündelik yaşantının farklı bir boyutu olarak mobil cihazlarda temsilini sürdürmektedir. İnternetin gittikçe büyüyen popülerliği ve ağ tabanlı iletişim sistemlerinin yaygın olarak kullanılması, internet ve mobil cihazlar arasında bir bağlantı kurmakta ve cihazın özelliğine göre uygulamalar edinilebilmektedir. Bilişim firmalarının arasında büyük bir pazar oluşturan bu yeni eğilim, kullanıcının ihtiyacına göre biçimlendirdiği sanal bir bilgi bankası oluşumu ile yaygın olan haberleşme kavramlarının tek bir başlık altında toplanmasını sağlamıştır.Bilişim uygulamalarının gelişmesine paralel olarak mobil cihazların vardığı son nokta, 3. nesil GSM (Küresel Mobil İletişim Sistemleri) teknolojisini kullanan GPS (Küresel Konumlandırma Bilgi Sistemleri: KKBS) destekli cep telefonlarıdır. Yazılımcılar eğitimden-reklam sektörüne, finanstan-iş hayatına sayısız programcıkları mobil cihazlar için geliştirirken, kullanıcılar arası sanal ağlar kurulmakta ve bu oluşum sosyal bir olguya dönüşmektedir.Teknolojinin sıradan bir olgu haline geldiği günümüzde, tasarım dünyası da var olan süreçten en çok etkilenen alanlardan birisidir. Tasarımcının görevi sadece görselleştirme ile sınırlı kalmamakta, yazılım mühendisleri ile birlikte çalışarak uygulamaya yönelik program gelişimini de kapsamaktadır. Bu bağlamda, yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında bir mimar için cep telefonu ne derece kullanışlı olabilir sorusu tartışılmış ve seyahat eden bir mimar temel alınarak turistik amaçlı bir yön bulma yazılımı gerçekleştirilmiştir.Yazılım sürecinde, seyahat eden mimarların İstanbul'u ziyaret ettiği düşünülmüş ve 3. nesil GSM teknolojisi destekli KKBS uyumlu bir cep telefonu sahibi olduğu varsayılmıştır.IMIN (İstanbul Mimari Yön Bulma Sistemi) adı verilen yazılım, interaktif arayüzlerden oluşur. Yazılımın başlangıcında kullanıcılara, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki ayrı dil seçeneği sunulur. Dil seçiminin ardından açılan ilgili ana menüde, İstanbul'da tarih ve mimarlık, İstanbul gezi rehberi, İstanbul'da kültür sanat, İstanbul'da ne-nerede-nasıl ve Acil bilgi seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerden herhangi birisinin tercih edilmesi halinde, seçeneğe ilişkin alt başlıklara erişim mümkün olmaktadır.IMIN programı İstanbul'un mimari ve kültürel değerlerini tanıtmanın yanı sıra sosyal faaliyetleri de içeren, kullanıcının o an ihtiyaç duyabileceği her türlü bilgiye erişebileceği bir cep asistanı görevi üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Most of the daily notions converged into a digital format, according to the improvements in information technologies. This fact also effecting the variety and range of the applications running on mobile devices. Growing popularity of internet and network based operating systems forcing developers to build a solid connection between mobile digital world and daily needs of users. By this way, each mobile device becomes an application platform running suitable software programs according to capabilites of the platform. In addition, this trend, also offering a new market for developer communities, creates an umbrella containing both a digital knowledge base and most of the popular and emerging communication skills.Being parallel to the improvement of informatics, current phase in mobile communication technologies is the third generation GPS capable of GSM technologies. While developers are developing various number of softwares for the markets such as education, marketing, financing and business administration, new social networks are improved and this situation seems as a new phenomenon.In today?s world while technology is becoming an ordinary issue, designer?s world is the one of the fields that is deeply effected by this existing process. The responsibility of a designer is not just limited to conventional design processeses it is widened to work with software engineers during application development process in addition to just visualization. In this manner, while taking into account the current situation, it was being discussed how a mobile phone can be useful for an architect and a navigation software is developed for touristic aims as taking basis a traveling architect.During the development process, it is assumed that the architects are visiting İstanbul and they have a 3rd generation mobiles having GSM and being capable of GPS technologies.The software called IMIN (Istanbul Architectural Navigation System) is made of interactive interfaces. At the first step of the application, it is submitted to two language choices being English and Turkish. After the declearation of the language preference, in the the main page of the application it is found multiple headings like, History of Istanbul City, Architecture in Istanbul, City Tour of Istanbul, What/Where/How?s of Istanbul and Emergency Information about Istanbul. After choosing one of these preferences, it is possible to reach the sub headings.The IMIN application offers a quick and efficient view of the architectural and cultural values of Istanbul, and also includes social activities that a visitor may need, as a mobile navigation system and personal assistant.