Analysis and design of microstrip patch antennas with arbitrary slot shapes
Düzensiz şekillerdeki yarıklı mikroşerit antenlerin analiz ve tasarımı
- Tez No: 286116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN, PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Düzensiz yapıdaki mikrostrip yamalı antenlerin tasarım ve analizinde basit ve verimli yenibir metod önerilmiştir. Önerilen bu yöntem çok kapılı ağ modeli kullanarak anteni bir kovukolarak düşünüp üst ve alt yüzeyleri mükemmel elektrik iletken, yan yüzeleride mükemmelmagnetik iletken olarak modellemektedir. Yama kenarları belirli sayıda portlara bölünerek birporttaki akımdan endükte olan ve diğer porttaki voltajı belirten empedans matrisi, kovuk yapıiçin tanımlanan 2-D Green's fonksiyonun cözümünden bulunur. Düzgün olmaya yapıdaki yamalıantenlerde, örneğin yarıklı antenler gibi, birleştirme/ayrıştırma yöntemleri kullanılır ziraGreen's fonksiyonu sadece düzgün yapılarda bulunabilir. Tasarım ve analizi hızlandırmakiçin vektör Pade yakınsaması kullanılarak empedans matrisi polinomların rasyonel fonksiyonuşeklinde yakınsanmıştır. Yakınsama frekans ekseninde yapıldığı zaman paydadaki polinomunkökleri antenin resonant frekanslarına karşılık gelir. Antenin yama boyutlarını tasarlamakiçinse yakınsama değişkeni optimize olacak boyutlardan biri olarak değiştirilir. Böylecepolinomun kökleri resonant frekansındaki en uygun boyutları verir.
Özet (Çeviri)
A new method is proposed that provides simple and effcient design and analysis algorithmfor microstrip antennas with arbitrary patch shapes. The proposed procedure uses the mutiportnetwork model (MNM) where the antenna is considered as a cavity bounded by perfectelectric conductors on the top and the bottom surfaces and perfect magnetic conductor onthe side surfaces. Ports are defined along the periphery of the patch, and the impedancematrix representing the voltage induced at one port due to a current source at another port,is obtained through the use of the 2-D Green?s function corresponding to the cavity. Forthe MNM analysis of patches with irregular shapes such as slotted structures, the segmentation/desegmentation methods are utilized since the Green?s function expressions are availableonly for regularly shaped cavities. To speed up the analysis and to develop a design procedure,vector Pade approximation is used in order to approximate the antenna impedance matrix asa rational function of two polynomials. When the approximation is performed with respect tofrequency, the roots of the polynomial at the denominator provides the resonant frequencies ofthe antenna. The design algorithm is applicable when the approximation variable is changedto one of the dimensions of the patch that need to be optimized. Because for this case, theroots of the denominator polynomial correspond to optimum dimensions of the antenna whereit resonates.