CFAR processing with multiple exponential smoothers for nonhomogeneous environments
Radar hedef tespitinde filtreleme yöntemlerinin kullanılması
- Tez No: 286164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇİLOĞLU, DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sabit yanliş alarm olasiliği (SYAO) yöntemleri genelde birden çok hücreye bakip, bu hücrelerin belirli istatistiksel özelliklerine göre (ortalama, minimum, maksimum vs) tespit eşiğini belirlemektedirler. Bu da, hem hafiza gereksinimi açisindan hem de işlem yükü açisindan belirli problemleri beraberinde getirmektedir. Bu çalişmada, iki tane sonsuz dürtü cevapli filtre kullanilarak tespit eşiği kestirilmiştir. Belirli bir karşilaştirma işleminden sonra hangi filtrenin seçileceğine karar veren bir algoritma geliştirilmiştir. Bu filtreler yalnizca tek bir hücreye bakarak çaliştiklari için işlem yükü ve hafiza gereksinimi açisindan bilinen SYAO yöntemlerinden daha iyilerdir. Bu algoritmanin simülasyon sonuçlarinin bilinen SYAO yöntemlerine yakin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Conventional methods of CFAR detection always use windowing, in the sense that some number of cells are investigated and the target present/absent decision is made according to the composition of the cells in that window. The most commonly used versions of CFAR detection algorithms are cell averaging CFAR, smallest of cell averaging CFAR, greatest of cell averaging CFAR and order-statistics CFAR. These methods all use windowing to set the decision threshold. In this thesis, rather than using windowed CFAR algorithms, a new method of estimating the background threshold is presented, analyzed and simulated. This new method is called the Switching IIR CFAR algorithm and uses two IIR filters to accurately estimate the background threshold. Then, using a comparison procedure, one of the filters is selected as the current threshold estimate and used. The results are seen to be satisfactory and comparable to conventional CFAR methods. The basic advantages of using the SIIR CFAR method are computational simplicity, small memory requirement and acceptable performance under clutter edges and multiple targets.