Synthesis and characterization of osmium(0) nanoclusters and their catalytic use in aerobic alcohol oxidation
Intrazeolit osmiyum(0) nanokümelerin sentezi, tanımlanması ve alkollerin aerobik oksidasyonunda kullanılması
  1. Tez No: 286192
  2. Yazar: SERDAR AKBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Geçiş metal nanokümeleri parçacık boyutlarının küçük ve yüzey alanlarının geniş olması sebebiyle etkinliği ve seçiciliği külçe metallerine göre daha yüksek olan katalizörlerdir. Gerek organik fazda ve gerekse sulu çözeltilerde kararlı hale getirilen metal nanokümeleri bir çok tepkimeyi etkin bir şekilde katalizlemektedir. Metal nanokümelerinin katalitik etkinliği, tane boyutu ve boyut dağılımı ile yakından ilgilidir. Tane boyutunu kontrol altına almanın bir yolu nanokümeleri zeolit gibi düzenli gözenekli yapıya sahip malzemeler içerisinde üretmektir. Bu projede, osmiyum(0) nanokümeleri zeolitin düzenli gözeneklerinde oluşturulmuş ve katı yüzeyde taşınabilen boyutları belirli katalizörler üretilmiştir. Zeolit gözeneklerine iyon değişimi ile yerleştirilen osmiyum(III) iyonu indirgenerek intrazeolit osmiyum(0) nanokümeleri oluşturulmuştur. İntrazeolit osmiyum(0) nanokümeleri HRTEM, TEM, EDX, XPS, XRD, ICP-OES spektroskopik yöntemleri ve N2 adsorpsiyon-desorpsiyon metodu ile tanımlanmıştr. Üretilen intrazeolit osmiyum(0) nanokümeleri organik fazda alkollerin aerobik oksidasyonunda katalizör olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transition metal nanoclusters are more active and selective catalysts than their bulk counterparts as the fraction of surface atoms increases with the decreasing particle size. When stabilized in organic or aqueous solutions, they can catalyze many reactions. The catalytic activity of metal nanoclusters depends on the particle size and size distribution. Particle size can be controlled by encapsulating the nanoclusters in the cavities of highly ordered porous materials such as zeolites. In this project, osmium(0) nanoclusters were formed within the void spaces of zeolite. Thus, nanoclusters of certain size were prepared as supported catalyst. Osmium(III) cations were introduced into the cavities of zeolite by ion exchange and were reduced partially or completely to form intrazeolite osmium(0) nanoclusters. The intrazeolite osmium(0) nanocusters were characterized by HRTEM, TEM, EDX, XPS, XRD, ICP-OES spectroscopic methods and N2 adsorption-desorption technique. Intrazeolite osmium(0) nanoclusters were employed as catalyst in the aerobic oxidation of alcohols in organic solution.