Farklı fonksiyonel gruplu izoindol-1,3-dion bileşiklerinin sentezi
Synthesis of isoindole-1,3-dione compounds with different functional groups
- Tez No: 1008700
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF KELEBEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
Özet
İzoindol-1,3-dion (ftalimit) çekirdeği, norkantarimid türevleriyle yapısal benzerliği ve geniş biyolojik etki profili nedeniyle sentetik ve farmasötik kimyada önemli bir heterosiklik bileşiktir. Literatürde bu yapıya yönelik ilgi her geçen gün artmakta olup farklı fonksiyonel gruplara sahip çok sayıda yeni türevleri sentezlenmektedir. Bu çalışmada, N-fenilmaleimid içeren bir dienofil ile uygun bir dien arasında gerçekleştirilecek Diels–Alder tepkimesiyle hedeflenen izoindol-1,3-dion iskeletinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bisiklik ürün osmiyum tetraoksit (OsO₄) ile oksidasyonu ve onun türevlendirmesini kapsamaktadır. Elde edilen asetat türevlerinin hidrolizi yapılarak triol bileşiği elde edildi. Ayrıca monoasetat bileşiğin brominasyon reaksiyonu ile bromlu izoindol bileşiği sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapılarının karakterizasyonu spektroskopik yönlerler kullanılarak yapıldı. Özellikle ¹H-NMR, ¹³C-NMR, IR ve kütle spektrometrisi gibi analitik tekniklerle gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda ilk kez elde edilen izoindol-1,3-dion temelli türevlerin biyolojik aktivite potansiyeli taşıyabileceği ve ileri farmakolojik incelemelerde değerlendirilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The isoindole-1,3-dione (phthalimide) nucleus is an important heterocyclic compound in synthetic and pharmaceutical chemistry due to its structural similarity to norcantarimide derivatives and its broad biological activity profile. Interest in this structure is increasing in literature, and numerous new derivatives with different functional groups are being synthesized. This study aimed to obtain the targeted isoindole-1,3-dione skeleton via the Diels–Alder reaction between a dienophile containing N-phenylmaleimide and a suitable diene. The resulting bicyclic product involves oxidation with osmium tetraoxide (OsO₄) and its derivatization. The resulting acetate derivatives were hydrolyzed to obtain the triol compound. Furthermore, the brominated isoindole compound was synthesized via bromination of the monoacetate compound. Characterization of the synthesized structures was performed using spectroscopic methods, particularly analytical techniques such as ¹H-NMR, ¹³C-NMR, IR, and mass spectrometry. It is anticipated that the isoindole-1,3-dione-based derivatives obtained for the first time as a result of this study may have biological activity potential and can be evaluated in further pharmacological studies.