Novel synthetic methodologies for heterocycles as building blocks in drug synthesis
İlaç başlangıç maddeleri heterosiklik bileşiklerin sentezleri için yeni yöntemler geliştirilmesi
  1. Tez No: 286194
  2. Yazar: NURİYE TUNA SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SITKI DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Azot içeren heterosiklik moleküller biyolojik aktivite gösteren maddelerin yapılarında bulunduğundan daima byük ilgi çeken bir konu olmuştur, bu yüzden pirol türevlerinin ve pirol tabanlı heterosiklik bileşiklerin sentezlenmesi için etkili yöntemlerin geliştirilmesi heterosiklik kimyada çekici bir hedeftir. Bu çaışmada öncelikle dimetoksitetrahidrofuran ve amino asit esterleri kullanılarak sübstitüe olmayan pirol türevleri, uygun kloroenonların amino asitlerle etkileştirilmesi sonucuda 1,2-disübstitüe ve 1,2,4-trisübstitüe pirol türevleri sentezlenmiştir. Sübstitüe olmayan pirol türevlerinin norefedrin ile molekül içi halkalaşma reaksiyonu sonucu yeni oxazol-pirol-pirazin yapısında ilginç heteropolisiklik bileşikler elde edilmiştir. Çalışma sentezlenen sübstitüe ve sübstitüe olmayan bu pirol türevlerinin BBr3 ile halkalaşma reaksiyonuyla devam etmiş ve yeni bisiklik pirol türevleri iyi bir verimle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nitrogen containing heterocycles have always constituted a subject of great interest due to their wide presence in biologically important compounds so the development of efficient methods for the preparation of pyrrole derivatives and formation of new pyrrole-based heterocyclic compounds are an attractive goal in heterocyclic chemistry. In this study first of all, starting from dimethoxtetrahydrofurane and amino acid esters unsubstituted pyrrole derivatives and treatment of amino acid esters with convenient chloroenones 1,2-disubstituted and 1,2,4-trisubstituted pyrrole derivatives were synthesized without racemization. Reaction of unsubstituted pyrrole derivatives with norephedrine toward inter- and intramolecular cyclisations give new interesting heteropolycylic compounds with oxazole-pyrrole-pyrazine structutes. Study continued with cyclisation reaction of these synthesized substituted and unsubstituted pyrrole derivatives with BBr3 and new bicyclic pyrrole derivatives were obtained in moderate yield.