Tellurium determination by flame atomic absorption spectrometry using a slotted quartz tube atom trap and metal coatings
Alevli atomik absorpriyon spektrometresi ?le yarıklı kuvars tüp atom tuzağı kullanarak telluryum tayini
  1. Tez No: 286200
  2. Yazar: MAHMUT OSMANBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. YAVUZ ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometri (FAAS) benzer birçok metoda göre daha düşük duyarlılığa sahip olmasına rağmen hala önemli bir analiz metodudur; çünkü bu teknik, özellikle metal tayininde kolaylıkla ve ekonomik bir şekilde uygulanabilmektedir. FAAS metodunun gözlenebilme sınırını mg/L düzeyinden ng/mL düzeyine indirebilmek amacıyla son yıllarda atom tuzakları kullanılmaya başlanmıştır. Bu atom tuzaklarından bir tanesi olan ve uçucu element tayininde kullanılmasının yanı sıra basit ve ekonomik olan yarıklı kuvars tüp (YKT), bu çalışmada, teluryumun FAAS yöntemi ile tayininde kullanılmış ve daha duyarlı bir analitik metot önerilmiştir. YKT kullanılarak tayin yaparken üç farklı modül üzerinde çalışılmıştır. İlk olarak, Te atomlarının ölçüm yapılan bölgedeki kalma süresini artırmaya yönelik sadece YKT kullanılarak ölçümler yapılmış olup bunun sonucunda hem Te (VI) hem de Te (IV) için 3.2 kat duyarlılık artışı gözlenmiştir. İkinci olarak, YKT'nin teluryum ön-zenginleştirilmelerinde kullanılmasına yönelik olarak düşük yakıtlı aleve gönderilen analit YKT'nin iç yüzeyinde belli bir süre biriktirilmiştir. Daha sonra, aleve düşük hacimde (10-50 µL) metil etil keton (MEK) gibi organik çözücü püskürtülmesi ile tuzaklanmış analit türleri buharlaşıp hızla atomlaşmaktadır. Bu tuzaklama yönteminde, 5 dakikalık toplama süresi ve 6 mL/dk analit çekiş hızında Te (VI) için 143 kat, Te (IV) için ise 142 kat duyarlılık artışı elde edilmiştir. Son uygulamada ise, ikinci uygulamadan farklı olarak YKT'nin iç yüzeyi bazı metallerle kaplanmış ve en yüksek duyarlılık artışı, Tantalum (Ta) kaplı YKT kullanılması sonucunda Te (VI) için 252 kat ve Te (IV) için ise 246 kat olarak hesaplanmıştır. Duyarlılık artışları alevli AAS'de elde edilen sinyallere göre hesaplanmıştır. Teluryum ile yapılan kalibrasyon çalışmalarında hem Te (IV) hem de Te (VI) için ayrı değerler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flame Atomic Absorption Spectroscopy (FAAS) has lover sensitivity than similar analytical methods, however it has an important place for analysis due to its easy application and economic practicability especially in metal determinations. In order to increase the sensitivity of FAAS from mg/L level to ng/L level, various atom trap systems have been used. One of these atom traps, Slotted Quartz Tube (SQT), which is easy, economical and useful for volatile element determination, is used in this study as a sensitive analytical method for determination of tellurium. In the study, determination of Te by SQT is handled in three different modules. First, only with SQT itself, longer residence time for Te atoms in the measurement zone is provided and consequently 3.2 fold sensitivity enhancement is obtained both for Te (VI) and Te (IV). In the second module, SQT is used for concentration of tellurium species in a lean flame by sending the analyte into SQT for a definite time and trapping them on the inner surface of the SQT. After trapping the analyte, in order to determine the Te concentration, a small volume (10-50 µL) of organic solvent such as methyl ethyl ketone (MEK) is introduced to the flame for revolatilization and a rapid atomization of Te on the surface is provided. In this trapping method, for 5 minutes collection with a 6 mL/min suction rate, 143 fold enhancement for Te (VI) and 142 fold enhancement for Te (IV) were obtained. In the third module, different from the second one, the inner surface of the SQT is coated with different metals for increasing the amount of Te trapped on the surface and the best enhancement for tellurium is obtained with Tantalum-coated SQT with 252 fold enhancement for Te (VI) and 246 fold enhancements for Te (IV). All improvements are calculated according to the signals obtained in FAAS method. Separate calibration plots were used for Te (IV) and Te (VI).