Automatic quality of service (QOS) evaluation for domain specific web service discovery framework
Alana özgü web servis keşif sistemlerinde otomatik servis kalitesi hesaplanma yöntemi
- Tez No: 286215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞENKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde en hızlı gelişen teknolojilerden biri Web Servislerdir. Web Servisler dünyadabirçok proje ve araştırmada kullanılmaktadır. Web Servis teknolojileri kullanımı artarken,kullanıcıların fonksiyonel isteklerini en iyi şekilde karşılayacak kaliteli servisleri bulmalarıgiderek zorlaşmaktadır. Ayrıca istekleri karşılayan servislerin yanında bulunan servislerinkaliteleri özellikle büyük sistemler için daha da önemli hale gelmektedir. Bu tezde, web serviskalite parametrelerini takip edip inceleyecek ve bu parametrelerden servisin kalite puanınıotomatik olarak hesaplayacak bir algoritma geliştirdik. Bu geliştirilen algoritma alana özelWeb Servis keşif sistemi (DSWSD-S - Domain Specific Web Service Discovery-Semantic)içerisinde çalışacak şekilde geliştirildi. Bu sistem internet üzerindeki bir alan ile ilişkili webservisleri bularak belli parametrelere göre bu web servislerin kalitelerini hesaplamaktadır.Kullanılmak üzere bir web servis bulunmak istendiğinde, sistemimiz kullanıcı tarafından girilenanahtar kelimeye uygun web servisleri kalite puanları ile birlikte kullanıcıya yansıtır.Servis ile ilgili bilgileri sistemde tutma yöntemimiz ve kalite hesabını nasıl ele aldığımız buçalışmanın en önemli bölümlerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Web Service technology is one of the most rapidly developing contemporary technologies.Nowadays, Web Services are being used by a large number of projects and academic studiesall over the world. As the use of Web service technology is increasing, it becomes harderto find the most suitable web service which meets the Quality of Service (QoS) as well asfunctional requirements of the user. In addition, quality of the web services (QoS) that takepart in the software system becomes very important. In this thesis, we develop a method totrack the QoS primitives of Web Services and an algorithm to automatically calculate QoSvalues for Web Services. The proposed method is realized within a domain specific webservice discovery system, namely DSWSD-S, Domain Specific Web Service Discovery withSemantics. This system searches the Internet and finds web services that are related to adomain and calculates QoS values through some parameters. When a web service is queried,our system returns suitable web services with their QoS values. How to calculate, keep trackof and store QoS values constitute the main part of this study.