Kuantum elektrodinamiğine öz-alan yaklaşımında ışımasal süreçler
Radiative corrections based on self-field approach to quantum electrodynamics
  1. Tez No: 28627
  2. Yazar: OKTAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. ZEKERİYA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KUANTUM ELEKTRODİNAMİ?İNE ÖZ-ALAN YAKLAŞIMINDA IŞIMASAL SÜREÇLER Oktay YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN 1993, Sayfa: 64 Jüri : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN Jüri : Prof. Dr. Ramazan SEVER Jüri : Doç. Dr. Ayla ÇELİKEL Bu çalışmada, yeni geliştirilen öz-alanlı QED'de bazı ışımasal etkilerin daha incelikli bir şekilde hesaplanması amaçlanmıştır. Kuantumlu alan formülasyonu ile öz-alan formülasyonu arasındaki diialitenin açığa kavuşması için önce pertürbatif QED ele alınmaktadır. Bu kuramda boşluk kutuplanması, öz-enerji ve köşe düzeltmesi türetilerek elektronun Coulomb alanıyla etkileşmesine ışımasal düzeltmeler, özellikle anormal magnetik moment hesaplanmaktadır. Daha sonra öz-alan yaklaşımı anlatılmakta; bu kez bu yaklaşımda anormal magnetik moment, boşluk kutuplanması, kendiliğinden yayınlanma ve Lamb kaymasını içeren her mertebeden ışımasal düzeltmeli enerji kaymaları için kapalı bir ifade bulunmaktadır. Örnek olarak, bu ifadeden yararlanıp anormal magnetik moment hesaplanmakta ve ilk iterasyonda pertürbasyon kuramıyla aynı sonucu. TUKSEKOöREfiM Kil IKlIMTâSIOM MERKEZİverdiği gösterilmektedir. Ayrıca bu yeni yaklaşımla, kendiliğinden yayınlanma oranının relativistik hesabı yapılmakta ve petürbasyon teorisinden ele edilen 2P -> İS geçişi için, geçiş oranı dipol yaklaşımı altında Dirac-Coulomb dalga fonksiyonları kullanılarak yeniden elde edilmekte ve seçim kuralları tartışılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Kuantum elektrodinamiği (QED), pertürbatif QED, Lamb kayması, anormal magnetik moment, öz-alan yaklaşımı, boşluk kutuplanması, öz-enerji düzeltmesi, ıijtmasal düzeltmeler, köşe düzeltmesi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Msc. Thesis. RADIATIVE CORRECTIONS BASED ON SELF-FILED APPROACH TO QUANTUM ELECTRODYNAMICS Oktay YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Pyhsics Supervisor : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN 1993, Page: 64 Jury : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN Jury : Prof. Dr. Ramazan SEVER Jury : Assoc. Prof. Dr. Ayla ÇELÎKEL In this thesis we calculate some of the radiative corrections in detail based on recently de- voleped self-energy QED. In order to clear out the difference between the self-energy formulati on and the conventional quantized field theory first the perturbative QED is considered. In this approach the vacuum polarization, self-energy and vertex corrections are derived. The radiative corrections to interaction of the electron with a Coulomb field and especially the anomalous magnetic moment are calculated. We than review the self-field approach in some detail. This time the energy shifts are evaluated in a closed form which includes the anomalous magnetic moment, the vacuum polarization, the spontaneous emission and the Lamb shift. This form conta ins radiative corrections to all orders. Using to lowest order of iteration we calculate the ano-malous magnetic moment and find the result which is in agreement with the result of first order perturbation theory. In addition, we calculete the rate for the relativictic spontaneous emission in this new approach, rederive the rate for the transition 2P -» IS using the Dirac-Coulomb wave functions and discuss the sellection rules. KEY WORDS: Quantum Electrodynamics (QED), perturbative QED, Lamb shift, anomalo us magnetic moment self-field approach, vacuum polarization, self-energy correction, radiative cor rection, vertex correction.