Öz alan kuantum elektrodinamiğinde göresis lamb kaymasının hesabı
- Tez No: 36028
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada öz-alan kuantum elektrodinamiği formalizmi kullanarak göresiz Lamb kayması hesaplandı. ikinci bölümde ilk olarak göresiz enerji ifadesi türetildi. Sonra pertürbatif olmayan analitik yöntem kullanılarak kesikli s durumundan n durumuna göresiz Lamb kaymasına katkı açık olarak a(za) basamağında bulundu. Üçüncü bölümde ise ıraksak enerji integrallerinden hareketle Lamb kayması için sonlu ve yakınsak bir ifade türetildi. Bildiğimize göre lamb kayması için analitik hesap şimdiye kadar yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is calculated the non relativistic Lamb shift by using the formalism of self-field quantum electrodynamics. In the second chapter, first the non relativistic term of the energy shift is derived. Then it is found explicitly the contribution of individual discrete level s to the non relativistic Lamb shift of level n, 2P-j - 1S0, of the order of a(za) by usjng a non. pertürbativ analytical method. In the third chapter a finite and convergent expression for Lamb shift is derived from the divergent energy integrals. To our knowledge, this calculation of the Lamb shift have not been studied analytically.