Characterization of FAM134B in the context of hepatocellular carcinoma and endoplasmic reticulum stress
FAM134B?nin karaciğer kanseri ve endoplazmik retikulum stresi konularındaki özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 286303
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
FAM134B (Family with sequence similarity 134, member B)'nin daha önceki çalışmalarımızda Huh7 karaciğer kanseri hücre hattında kendiliğinden gelişen hücre yaşlanmasında yapılan gen ifade profilleri analizi sonucunda hücre yaşlanmasıyla ilgili olduğunu tespit ettik. Bu bilgiden yola çıkarak bu çalışmada özellikle FAM134B'nin karaciğer kanseri ve endoplazmik retikulum stresi konuları çerçevesinde niteliklerinin belirlenmesini amaçladık. İlk olarak, hücre yaşlanması ve FAM134B ilişkisi Huh7 hücrelerinde erken hücre yaşlanmasına neden olarak test ettik. Adriamisin ve TGF-ß kullanılarak sebep olunan erken hücre yaşlanması FAM134B gen ifadesinde artışa neden olmadı. Bu nedenle, kendiliğinden gelişen hücre yaşlanmasında görülen gen ifade artışının doğrudan hücre yağlanma fenotipiyle alakalı olmadı sonucuna vardık. Daha sonra, FAM134B'nin iyi diferansiye ve kötü diferansiye karaciğer kanseri hücre hatlarındaki mRNA ve protein seviyelerini analiz ettik. Sonuçlara göre, FAM134B ifadesi karaciğer kanserinin daha ileri aşamasını ve metastatik karakteristiğini temsil eden kötü diferansiye hücre hatlarında daha yüksektir. Diğer taraftan, FAM134B ve endoplazmik retikulum stres ilişkisi üzerinde yaptığımız araştırmalar, FAM134B'nin tapsigargin, tunikamisin ve DTT gibi endoplazmik retikulum stresine neden olan kimyasallarla gen ifadesinde artışla yanıt verdiğini tespit ettik. Bu nedenle, FAM134B'nin endoplazmik retikulum stresine yanıt veren bir gen olduğunu gösterdik. Bu sonuçla birlikte, kötü diferansiye hücre hatlarındaki yüksek FAM134B protein ve mRNA miktarlarını bu hücrelerdeki bazal seviyede endoplazmik retikulum stres yanıtıyla ilişkilendirdik. Ayrıca, bu geni yüksek seviyede ifade eden Huh7 hücrelerinde yaptığımız deneyler sonucunda FAM134B'nin kendi başına endoplazmik retikulum stres yanıtı ve otofajiye neden olamayacağını gösterdik. Ancak, tapsigargin ve tunikamisin kullanarak yapılan yapay endoplazmik retikulum stresi durumunda FAM134B'nin hücre yanıtında etkili olduğunu gördük. Huh7 hücrelerinde FAM134B geninin yüksek ifadesi tapsigargin ve tunikamisinin neden olduğu kontrollü hücre ölümü yanıtına duyarlılığı artırdığı sonucuna vardık. Ayrıca bu genin yüksek ifadesinin yine aynı şekilde endoplazmik retikulum stresi uygulandığı durumda hücrelerin çoğalma yeteneğini daha çok azalttığını gösterdik. Buna bağlı olarak, FAM134B, dışarıdan endoplazmik retikulum stresinin başlatıldığı durumlarda stresin şiddetinin artmasında rol oynadığını düşünmekteyiz. Bununla birlikte, dokular üzerinde yaptığımız çalışmada FAM134B ifadesinin beyin ve karaciğerde yoğun olduğunu gösterdik. Tüm bunlar göz önüne alındığında, FAM134B'nin karaciğer dokusunda biriken hasara ve böylece karaciğer kanserinin gelişimine etkili olma ihtimali vardır.
Özet (Çeviri)
Family with sequence similarity 134, member B (FAM134B) is a replicative senescence associated gene, previously identified in studies of our group as a result of microarray analysis in spontaneously senescent clones of Huh7 hepatocellular carcinoma cell line and their immortal counterparts. Originating from this finding, this study primarily focused on characterization of FAM134B in the context of hepatocellular carcinoma and endoplasmic reticulum stress. At the beginning, the relationship between senescence and FAM134B was experimented by inducing premature senescence in Huh7 cells. Adriamycin or TGF-ß induced premature senescence did not result in amplification of FAM134B gene expression, suggesting that upregulation of FAM134B expression in spontaneous replicative senescence is not directly associated with a senescence phenotype. Then, FAM134B mRNA and protein levels were analyzed in both well- and poorly-differentiated HCC cell lines. Results showed that FAM134B expression is greater in poorly-differentiated cell lines, which represent advanced and metastatic HCC in vitro. On the other hand, our studies on the relationship between FAM134B and endoplasmic reticulum (ER) stress showed that FAM134B is an ER stress response gene, whose expression is upregulated by induction of ER stress with chemicals, such as thapsigargin, tunicamycin or DTT. Therefore, high protein and mRNA levels of FAM134B in poorly-differentiated cell lines are linked to the presence of a basal level ER stress response in this group of cell lines. Furthermore, overexpression studies in Huh7 cells indicated that FAM134B cannot trigger an ER stress response or autophagic response in these cells. However, FAM134B was detected as an effector in cellular response, when ER stress is artificially induced by thapsigargin or tunicamycin treatments. FAM13B4 overexpression in Huh7 resulted in increased sensitivity to thapsigargin or tunicamycin induced apoptosis. Moreover, increased FAM134B expression was also associated with decreased proliferative capacity in response to ER stress induction with the same chemicals. Consequently, FAM134B was suggested to affect the severity of stress in the ER when ER stress is started with an inducer. In addition, our tissue based experiments revealed that FAM134B is expressed in the brain and liver. Taken together, FAM134B might be an important protein contributing to the liver tissue damage and pathogenesis of HCC.